Azerbaycan Dağlık Karabağ’daki mayın haritalarını istiyor

Share

Uluslararası Adalet Divanı’ndaki davada Azerbaycan, Dağlık Karabağ savaşında geri aldığı topraklardaki mayınların yerlerini gösteren haritaları Ermenistan’dan alabilmek için Uluslararası Adalet Divanı’na başvurdu.

 

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasında geçen yılki Dağlık Karabağ savaşıyla ilgili olarak Uluslararası Adalet Divanı’nda görülen davalarda bu kez de Bakü acil tedbir isteminde bulundu.

Azerbaycan, savaşta geri aldığı topraklardaki mayınların yerlerini gösteren haritaların Ermenistan tarafından Bakü’ye verilmesini istedi.

Uluslararası Adalet Divanı’ndaki duruşmada konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elnur Mammadov, talep ettikleri acil tedbirlerin, Ermenistan’ın söz konusu haritaları vermeyi reddetmesinin oluşturduğu “büyük tehdide” karşı korunulması için bir an önce alınması gerektiğini söyledi.

Mammadov, mayınların yerleştirilmesinin, Ermenistan’ın “onlarca yıldır sürdürdüğü etnik temizlik operasyonunun devamı” niteliğinde olduğunu ve “bu toprakların Azerbaycanlılardan arındırılmasının” amaçlandığını söyledi.

Azerbaycan geçen yılki savaşta Ermeni güçlerini Dağlık Karabağ ve çevresinde 1990’lı yıllardan beri kontrol ettiği topraklardan çıkararak bölgeyi geri kazanmıştı. Azerbaycan’ın Türkiye’den de askeri destek aldığı savaş, Rusya’nın arabuluculuğunda sağlanan ateşkesle son bulmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.