Kosova’da yerel seçimler tamamlandı: Türk partileri ne durumda?

Share

Kosova’da dün belediye başkanları ve meclis üyelerini belirlemek üzere yerel seçim heyecanı yaşandı. Kayıtlı 1 milyon 885 bin 448 seçmen, 2 bin 477 sandıkta yerel saat ile 19.00’a kadar oy kullandı. Seçimde 23 bağımsız aday ile birlikte 32 siyasi parti, 1 koalisyon, 33 sivil girişimden olmak üzere 5 bin 500 kişi yarıştı. Seçim sonuçlarına göre, ülkedeki 38 belediye başkanı ve belediye meclis üyesi belirlenecek.

Kosova’da dün yapılan yerel seçimlerde oy verme işlemleri tamamlandı. Kosova’da Türk partilerinden Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), Kosova Adalet Türk Partisi (KATP) ve Yenilikçi Türk Hareket Partisi (YTHP) de seçimlere katıldı.

Kosova Merkez Seçim Komisyonu, bugün sabah itibarıyla 2 bin 477 oy verme noktasından 2.472’sinin oylarının sayıldığını duyurdu. Ülkede oyların yüzde 99.8’i sayıldı. Kosova’da İpek, Ferizovik, Suhareka, Lipyan ve Deçan’da mevcut belediye başkanları seçimi kazandı.

KOSOVA’NIN TÜRK BELEDİYESİ MAMUŞA’DA SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALDI

Kosova’nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa’da resmi olmayan yerel seçim sonuçları belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre Kosova Demokratik Türk Partisi’nden belediye başkan adayı Abdülhadi Krasniç, 1.346 oy alarak oyların yüzde 48.72’sini aldıı. İkinci tur seçimlerde, KDTP adayı Abdülhadi Krasniç ve KATP adayı Arif Bütüç yarışacak. Ayrıca, KDTP, Mamuşa meclisinde çoğunluğu elde etti.

TÜRK PARTİSİ, PRİZREN’DE BELEDİYE MECLİSİ BAŞKAN YARDIMCILIĞINI GARANTİLEDİ

Kosova Prizren’de belediye meclis üyelikleri için yarışan iki Türk partisinden Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP 2.160 (yüzde 4.21) alırken Yenilikçi Türk Hareket Partisi 804 (yüzde 1.57) oy aldı. Prizren’de KDTP bu kez de en fazla oy alan topluluklar partisi oldu. Bununla Prizren Belediye Meclis Başkan Yardımcılığını da garantilemiş oldu.

KDTP (@kdtp_org) | Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.