Tarihi Yanlıştan Dönün

Share

Ne yazık ki Hükümetin hain, bölücü, kanlı terör örgütü PKK ile yürüttüğü adına Çözüm Süreci denilen uygulamalar kapsamında yapılan yasal değişikliklerle, 2013’te Andımızın okullarımızda okunmasına son verildi. Türk Eğitim Sendikasının uygulamanın sonlandırılmasına ilişkin olarak Danıştayda açtığı davanın sonucunda Danıştay 8. Dairesi, 2018 yılında oy çokluğuyla aldığı kararda, andı yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptaline karar verdi. Ancak bu karar, hükümet tarafından uygulamaya alınmadı.  Millî Eğitim Bakanlığı, kararı temyiz etti ve dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna geldi. Kurul, Mart 2021’de itirazı oy çokluğuyla kabul ederek, Danıştay 8. Dairesinin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı.

Böylece Millî Eğitim Bakanlığının itirazı üzerine Danıştay, andımızın okullarda okutulmasına gerek olmadığına karar vermiş oldu. 1933’ten beri nice kuşak büyük bir gururla, kıvançla  derslerimize “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım…” diye başladık. “Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir.” diye devam ettik.

Birileri, Türk olmayı, doğru olmayı, çalışkan olmayı çocuklarımıza çok gördü. Birileri, çocuklarımızın her sabah, büyük bir gurur duygusuyla andımızı okumasını çok gördü. Küçükleri korumaktan, büyükleri saymaktan, yurdu ve milleti sevmekten birilerinin niye rahatsız olduklarını bir türlü anlamadık. “Atatürk’ün açtığı yolda, kurduğu ülküde, gösterdiği amaçta” yürümek üzere çocuklarımızın ant içmesinden birilerinin niçin rahatsız olduklarını bir türlü anlamadık.

Milletler ve devletler, bağlandıkları ülküyü dile getiren gelenek ve törenleriyle geleceğe doğru ilerler. Millî duygu, doğruluk, çalışkanlık gibi millî ve ahlaki ilkeler çocuk yaşlarda gönüllere ve yüreklere işlenir. Her ülkenin böyle gelenek ve törenleri vardır. Millî gelenekten, Türklüğü vurgulayan törenlerden, millî bayramlardan kopmak, “yerli ve millî” savının hiçbir yerine sığmaz.

Devlet madalyalarından Atatürk kabartmasının kaldırılması da millî olmaktan ve kurucu değerlerden uzaklaşmak demektir. Atatürk’ün kalıtı olan makamlarda oturanların ona kesinlikle şükran borcu vardır.  Gelenekler ve kurucu atalar unutularak, onları temsil eden simgeler ortadan kaldırılarak “yerli ve millî” olunamaz. Türklüğüne, yurt ve millet sevgisine, kurucu atalarına bağlı olan Türk milletinin bu gibi yanlışları asla bağışlamayacağı unutulmamalıdır.

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği olarak, okullardan andımızı ve devlet madalyalarından Atatürk kabartmasını kaldıran süreçte eli, etkisi olan bütün kişi ve kurumları kınıyor; bu bağışlanmaz yanlışlardan bir an önce dönülmesi için yetkilileri uyarıyoruz.

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği

Tarihi Yanlıştan Dönün” için bir yorum

  • 15 Mart 2021 tarihinde, saat 21:06
    Permalink

    İhanet içinde olanlar er geç ihanetlerinin hesabını vereceklerdir

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.