Özbekistan’dan sınır çatışmasına son verecek adım: Kırgızistan sınırına yeni havalimanı yapıldı

Share

Kırgızistan’ın Batken vilayetine komşu olan Özbekistan’ın Soh ilçesinde, yeni bir havalimanı yapıldı. Havalimanı, 7 hektarlık alana ve 700 metre pist uzunluğuna sahip. Özbekistan’ın yeni havalimanı hamlesi ile bölgede yaşayan halklar arasında kardeşlik bağı kurulmak isteniyor.

Özbekistan’ın Fergana bölge yönetimi, toplam 7 hektarlık alana ve 700 metre pist uzunluğuna sahip olan havalimanında yakında test uçuşlarının başlayacağını duyurdu. Yaklaşık 7 milyar rubleye mal olan havalimanında bekleme salonu, yeme-içme, alışveriş ve dinlenme tesislerinin yanı sıra pist bulunuyor.

350 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Özbekistan’ın Soh ilçesi, Kırgızistan’ın Batken eyaleti ile sınır komşusu. Özbekistan’dan Soh’a seyahat etmek için Kırgızistan toprakları içinden yaklaşık 20 kilometre yolculuk yapılması gerekiyor. Bu anklav, Özbekistan’ın ana topraklarına bağlanan Soh-Riştan karayolu, Kırgız-Özbek sınırındaki çatışmanın ardından 2013 yılında tek taraflı olarak kapatılmıştı. Bu yılın nisan ayında, “Kaytpas” ve “Ötükçü” sınır kontrol noktalarında kara yolunun açılmasına izin verildi. Ancak, henüz bu istasyonlardan kamyonların geçişine izin verilmiyor.

Soh ilçesinde yaşayan halk ile komşu Kırgız köyleri arasında iç meseleler nedeniyle çatışmalar yaşanıyor. Son olarak, Mayıs 2020’de Kadamcay’daki Çeçme köyünün sakinleri ile Soh’taki Çaşma köyleri arasındaki su kaynağı anlaşmazlığı nedeniyle büyük bir çatışma yaşanmıştı. Olay sırasında her iki ülkeden yaralananlar olmuştu.

Açıklama yok.

YENİ HAVALİMAN, KARDEŞLİK VE DAYANIŞMA KÖPRÜSÜ OLACAK

Özbekistan, “2020-2021’de Soh bölgesinin sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik tedbirler” adı altında Cumhurbaşkan Mirziyoyev’in imzasını taşıyan yeni bir kararname kabul etti. Bu kararname kapsamında yeni havalimanı yapıldı.

KIRGIZ ÖZBEK HALKI AKSAKALLARI, BİRLİK VE BERABERLİĞE VURGU YAPTI

Bu havalimanı projesiyle Soh anklavının, bölgede yaşayan halklar arasında soydaşlık ve dayanışma köprüsü olacağı düşünülüyor. Kırgız-Özbek halkı aksakalları vatandaşları dayanışmaya ve birlik beraberliğe davet etti. Soh yerel halkı ve komşu Kadamcay bölgesi halkı, bundan sonraki süreçte kardeşlik bağının güçlenmesini istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.