Kuzey Makedonya’da yerel seçim sona erdi

Share

Kuzey Makedonya’da kayıtlı 1 milyon 824 bin 864 seçmen, kurulan 3 bin 480 sandıkta yerel saatle dün 19.00’a kadar oy kullandı. Seçimde, yerel yönetimler için 299’u belediye başkanı adayı olmak üzere yaklaşık 10 bin 800 aday yarıştı. Ülkede Türk partilerinden Türk Demokratik Partisi (TDP), Türk Hareket Partisi (THP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) de seçimlerde yer aldı. İkinci tur seçimleri, 31 Ekim 2021’de gerçekleştirilecek.

Kuzey Makedonya’da seçmenler, 81 belediye başkanını ve belediye meclis üyelerini belirlemek üzere sandığa gitti. Ülkede Türk partilerinden Türk Demokratik Partisi (TDP), Türk Hareket Partisi (THP) ve Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) de seçimlerde yer aldı. Birinci tur seçimlerde yüzde 50’nin üzerinde oy çokluğu sağlanmazsa, adaylar, 31 Ekim 2021’de yeniden yarışacak.

KUZEY MAKEDONYA DEVLET SEÇİM KOMİSYONU RESMİ SONUÇLARI AÇIKLAYACAK

Kuzey Makedonya Devlet Seçim Komisyonu, bugün seçim sonuçlarını açıklayacak. Birinci turda belediye başkanlarının seçildiği yerler ve ikinci tura kalan belediyelerin durumu belirlenecek.

İktidardaki SDSM ve koalisyonu, ilk turda kazandığı ve ikinci tura birinci sırada gireceği belediyelerin sayısını 30 olarak açıkladı. Ana muhalefet VMRO-DPMNE ise 20 belediyede ilk turda zafer ilan ederken, 20’den fazla belediyede seçimlerin ikinci turuna birinci parti olarak gideceklerini duyurdu.

Kuzey Makedonya'da yerel seçim 17 Ekim'de - Son Dakika Haberleri

TÜRK ADAYLAR ÜÇ SİYASİ PARTİDEN SEÇİME KATILDI

Kuzey Makedonya’da yaklaşık yüzde dörtlük nüfusa sahip Türkler, üç siyasi parti ile seçime katıldı. Türk partileri beş belediyede toplam altı belediyede başkan adayı ile yarıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.