Faşist Molla Rejimi Türkçe Adlara İzin Vermiyor

Share

İran’ın faşist molla rejimi Türk ve Türkçe düşmanlığına devam ediyor.

Faşist Molla Rejimi Türkçe İsimlere İzin Vermiyor

İran’ın faşist molla rejimi, Türk ve Türkçe düşmanlığına hız kesmeden devam ediyor. Daha önce de Güney Azerbaycan Türklerine Türkçe öğreten aktivistleri tutuklayan Fars rejimi, Türk çocuklarının Türkçe ad almasını yasaklıyor.

Güney Azerbaycanlı gazeteci Taha Kermani’nin Twitter hesabından verdiği bilgilere göre 2. doğum gününü kutlayan Bensu, halen nüfus cüzdanı alamadı.

Güney Azerbaycan Türkü Meysem Necati, kızına verdiği Türkçe isim Kazvin İl Nüfus Müdürlüğü tarafından “uygunsuz bulunduğu için” nüfus cüzdanı çıkartamadı.

Kermani Twitter paylaşımında “İran’da ana-baba sadece devletin sisteminde önceden kayıtlı olan adlardan seçim yapma hakkına sahipler. Listede olmayan adlar yabancı ve uygunsuz değerlendiriliyor. Şikayetleri ise #Farsça Dili Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet değerlendiriyor ve TÜRKÇE SANSÜRÜ RESMİLEŞİYOR” ifadelerini kullandı.

İran’ın Molla Rejiminin Güney Azerbaycan Türklüğüne Düşmanlığı

Bölgenin en büyük göllerinden biri olan ve Van Gölü’ne yalnızca 150 kilometre mesafede bulunan Urmu Gölü’nü besleyen nehir ve ırmaklara İran rejimi tarafından inşa edilen barajlar nedeniyle Urmu Gölü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Tahran rejiminin maksatlı olarak gerçekleştirdiği politikalarla yok etmek istediği Urmu Gölü ortadan kalkarsa, Göl’ün doğrudan ya da dolaylı olarak beslediği on milyona yakın Türk topraklarını terk etmek zorunda kalacak.

İran’ın faşist molla rejimi, Güney Azerbaycan’da Türklerin ana dillerini kısıtladığı gibi, bu yönde çalışmalar yapan Türklere yönelik de baskıcı politikalar izliyor. Ayrıca Türk kadınlarının din ve vicdan hürriyetini mütemadiyen çiğneyen İran’ın polisleri geçtiğimiz günlerde yasaya uygun biçimde örtünmedikleri gerekçesiyle Türk kadınlarını yerlerde sürüklemişti.

Bunun yanında İran rejimi, Kürtçü teröristlerin bölgedeki Türklere yönelik saldırılarına göz yumuyor. Geçtiğimiz günlerde birkaç yüz kişilik bir terörist grup Sulduz kentine bağlı Saksıtepe köyünü basarak Türk ailelere saldırmış, Türk aileler köylerini bırakıp kaçmak zorunda kalırken bu ailelerin evleri patlayıcılarla yıkılmıştı.

Türkleri yok etmenin Türk dilini ve yüksek kültürünü yok etmekten geçtiğini bilen İran rejimi, daha önce de köy köy dolaşarak Türkçe eğitimi veren Güney Azerbaycanlı milli aktivist Ekber Naimi’ye 9 yıl 8 ay hapis cezası vermişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.