Çin Konsolosluğu’nun Önünde Bekleyen Doğu Türkistanlılara Gözdağı

Share

Almatı Çin Konsolosluğu önünde aileleri için eylem yapan Doğu Türkistanlı anneler gözdağı veriliyor.

 

Çin Konsolosluğu'nun Önünde Bekleyen Doğu Türkistanlılar Tehdit Ediliyor

Kazakistan Almatı’daki Çin Konsolosluğu önünde 255 gündür eylem yapmakta olan Doğu Türkistanlı Kazak anneleri, toplama kamplarına atılan çocuklarının serbest bırakılmasını istiyor.

Resim

Doğu Türkistanlı annelerin taleplerine cevap vermeyen Çin Konsolosluğu’nun güvenlik görevlileri annelerin fotoğraflarını çekerek tehdit ediyor.

Resim

Daha önce de Doğu Türkistan’daki soykırımı protesto eden Uygur, Kırgız, Kazak ve Özbek kadınları Kazak polisi tarafından karga tulumba gözaltına alınmıştı.

Uygur Soykırımı

Çin’in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan’da 2014’ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Bunun yanında Uygur Türklerini hedef alan sistematik soykırımı durdurmasına yönelik çağrılara “radikal İslamcı terörizmle mücadele ettikleri” iddiasıyla yanıt veren ÇKP, terör örgütü Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi halinde kurulacak olan hükümeti tanıyacağını açıkladı Bu durumda Çin, terör örgütü Taliban’ın kuracağı sözde hükümeti tanıyan ilk ülke olacak.

Soykırımın tanıklarında biri olan -gerçek ismi açıklanmayan- eski Çin polisi Jiang, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada toplama kamplarına “terör” suçlamasıyla masum, sıradan Türklerin nasıl kapatıldığını ve ne tür şiddetlere maruz kaldıklarını bir bir anlatmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.