Türkmeneli Türk Yurdudur! Başka Hiçbir Şey Kabul Edilemez, Etmiyoruz, Etmeyeceğiz!

Share

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği Başkanı Mustafa KESKİN yaptığı açıklamada; 

“Ne yazık ki sonucu baştan belli olan Türkmeneli bölgesini de içine alan bağımsız Kürdistan referandumu yapılmıştır. Uyarılar geç, güçsüz ve etkisiz olmuştur.

Yüzyılı aşkın zamandır Irak Türkmenlerinin yaşadıkları bölge,  yoğun etnik, dini ve siyasi çatışmaların yaşandığı bir yerdir. Türkiye, bulunduğu coğrafi konum itibariyle çekişme ve çatışmaların odağındadır.

Irak Türkmenlerinin onlarca yıldır maruz kaldığı; Asimilasyon, Diskriminasyon, Zorunlu Göç, Yargısız İdam ve İrade Dışı Cebri Kayıp gibi uygulamalar bütün şiddeti ile devam etti. Türkmenlerin maruz kaldıkları baskı ve insan hakları ihlalleri, kimliklerinin ve yurtlarının elinden alınma aşamasına gelmiştir. Türkmenlere karşı etnik temizlik yürütülmektedir.

Türkmen davası binlerce şehidi, tutuklusu ve sürgünü olan yüzyıllık davadır.

Bölgedeki Türkmenlerin varlığının devam etmesi ve korunması Türkmenler için olduğu gibi Türkiye için de hayati önem taşımaktadır.

Burada olayların acı yanı, bir sürü kafa karışıklığının yanı sıra çelişkili açıklamaların yapılmasıyla Türkiye’nin olası durumlara karşı hazırlıklı olmadığı görüldü. Daha birkaç ay önce IKYB başı ne yazık ki Türkiye’de sözde bayrağı ile en üst düzeyde kabul gördü. Türkiye bölge ile ilgili açık seçik, kararlı duruş ortaya koyamadı.

Görülmüştür ki bugüne değin konuşulan ve tartışılan olası senaryoların gözden geçilmesi şarttır. Şu an konuşulan senaryolarda ne yazık ki Türkmenlere yer yoktur. Bunun başlıca nedeni bölge ve Irak ile ilgili Türk Senaryosunun (Plan ve Projesinin) olmamasıdır.

Türkiye’nin çok önceleri yapması gerekenlerin başında Kerkük merkezli korunan bir Türkmen Güvenlik Bölgesi kurmak geliyordu. Şu an bile somut hiçbir şey yapılamıyor. Her kriz döneminde Irak Türkmenleri akla geliyor ama sonrasında bizim orada bir varlığımızın olduğu ne yazık ki unutuluyor.

Türk Sivil Toplum Örgütleri işin içine girerek, dünyada kamuoyu oluşturmaya, siyasi karar çevrelerini etkilemeye çabalamalıdır. Ortak çalışma ve mücadele platformları oluşturulmalıdır. Böylece dünya kamuoyu ve dolayısıyla siyasi karar merkezleri etkilenmelidir. Devamında diplomatik kanallar kullanılmalı ve konu ivedilikle BM’ye taşınmalıdır.

Türkiye siyasi, ekonomik ve askeri her yaptırımı hemen uygulamalıdır.

Artık çözüm zamanı gelmişte geçmiştir. Çözümler geçici olmamalıdır.

Son olarak Barzani, kendi çalıp kendi oynamıştır. Türkmen toprağında, yurdunda Kürdistan referandumu yapılamaz. Orası Türkmeneli’dir. Sonuç bir irade değil, dayatmadır.  Bütün dünya duysun ve bilsin ki sözde referandum kabul edilemez, etmiyoruz, etmeyeceğiz.”

Türkmeneli Türk Yurdudur! Başka Hiçbir Şey Kabul Edilemez, Etmiyoruz, Etmeyeceğiz!” için 2 yorum

 • 26 Eylül 2017 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  Türkmenlerin siyasi,kültürel ve eğitimlerle diğer bazı haklarının ırak parlementosunda güvence altına alınması gereklidir.

  Yanıtla
 • 26 Eylül 2017 tarihinde, saat 12:14
  Permalink

  Her kelimesine aynıyla katılıyorum…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.