Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolu Derneği

Share

Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolu Derneği kısaca KUTLU YOL derneği olarak bilinen adından da belli olduğu gibi birlik bütünlük ve kültür çalışmalarını içerisinde barındıran bu kuruluşun Başkanı Mustafa Keskin dernek çalışmalarını ve ülke gündemine bakış açısını Akasyam Haber’e anlattı.

KUTLU YOL’UN ÇALIŞMALARI VE ÜLKE GÜNDEMİ

KUTLU YOL dernek Başkanı Mustafa Keskin, “Samsun’da kurulan dernekler arasında çok yeni bir dernek oluşumu olmamıza rağmen ortaya koyduğumuz kültür, sanat, bilgilendirme çalışmaları ile  çok güzel mesafeler kat ettik. Bu etkinliklerimiz kamuoyunda da beklentimizin üzerinde ilgi görerek devamı yönünde beklentiler oluşturdu buda bizleri memnun etti” diye sözlerine başladı.

KENDİ DURUŞUMUZU ORTAYA KOYDUK

Mustafa Keskin , “Haftanın altı günü derneğimiz açık ve bir buluşma fikir alışverişi yapma yeri olarak hizmet vermeyi sürdürüyor. Türkiye ve halkın gündemini takıp ederek, burada değerlendirme fırsatı buluyoruz. Derneğimizin resmi internet adresini kurarak burada da güncel olaylar, eğitim ve genel kültürle ilgili yazı ve düşüncelerimizi paylaşma imkânı buluyoruz. 2017-2018 yılının altyapı çalışmalarını yaparak faaliyetlerimizi başlattık. Öncelikle Türk Devleti ve Milletinin eylemlerine, ortaya atılan görüşlerine bir duruş sergileyerek bizde kendi görüş ve duruşumuzu temsil ettik” şeklinde ifade etti.

SAMSUN SANAT’A DOYACAK

Dilde, Fikirde, İşte Birlik Yolu Derneği kısaca Kutlu Yol olarak bilinen bu kuruluşun tüm yaş ve kesimlere kapısının açık olduğunu söyleyen Başkan Mustafa Keskin, “ Bu yolda çalışma yapan kuruluşlara destek ve katkı amaçlı desteklerimiz mevcut olup onları kutluyor programlarına da bil hasıl katılmaya gayret ediyoruz. Kutlu Yol’u Kültür Sanat, Eğitim Bilgi ve bu yönde hizmet veren her çalışmalarda görmeniz mümkün.  Bu yıl KUTLU YOL olarak söyleşilerimiz, bilgi şölenlerimiz, sanat etkinliklerimiz özellikle müzik alanında oluşturduğumuz Kutlu Yol Türk sanat ve Türk Halk müziği koromuz 2017-2018 yılları için yine devam edecek. Gençlerimizin de gelişimi yönünde özellikle bir kitleye konuşabilme bilgi ve düşüncelerini aktarabilme konusunda burada söyleşi yaptırarak onlarında bu konuda kendilerini yetiştirmelerini ve özgüven kazanmalarını sağlamayı amaçlıyoruz” diye açıklamasını sürdürdü.

BAYANLARA POZİTİF AYRIMCILIK

KUTLU YOL olarak bir diğer fark oluşturduğumuz konu bayanlara karşı daha pozitif ayrımcılık yaparak onlara her alanda çalışmalarımız içerisinde öncelik vermeye özen göstermektir diyen Başkan Keskin,  “Genelde tüm konuşma, toplantı ve seminerlerinde konuşmacının erkek olması bunların belirli bir yaşın üzerinde ve genellikle aynı kişilerin yer alması dikkat çekici. Biz bir farkındalık oluşturarak bayanların artık söz ve fikir sahibi olduğu, rahatlıkla düşüncelerini anlattığı özelliklede genç bayanlarımız olmasını istiyoruz ve buna dayalı çok güzel projelerimiz var. Dayatmacı sabit fikir ve düşüncelerden kurtulup artık yeni nesil ve özgür düşünceli genç bayanlarımız arasından konuşmalarını yapmasını istedik. İlk konuşmacılarımız da belli oldu. Bunlardan birincisi Türkçe öğretmenliği bölüm mezunu Seda Bengi, Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu isimli bir konuşma düzenleyecek. İkinci olarak Radyo Televizyon Sinema mezunu Tuğba seven algı yönetimi konusunu işleyecek. Konuşmacı olarak genç nesil kızlarımızın katılımıyla düzenlenecek olan söyleşilerde bir yenilik düzenlemiş olacağız” diye anlattı.

TÜRKMEN VARLIĞI SÜRDÜRÜLMELİ

Mustafa Keskin, “Irak Kürt Bölgesi Yönetiminin başındaki isim Mesut Barzani, 25 Eylül’de bağımsız Kürt devleti kurmak ile ilgili referandum yapacağını açıkladı. Türkiye’den yapılan tüm uyarı ve girişimler sonuçsuz kaldı.  Görünen o ki referandumu her koşulda yapacak.  Oradaki Türkmenlerin yaşamlarını o topraklar üzerinde devam etmesi Türkiye olarak hayati bir önem taşıyor. Türkmenlere karşı etnik bir temizlik yapılıyor. Burada olayların acı tarafı bir sürü kafa karışıklığının yanı sıra çelişkili açıklamaların yapılmasıyla Türkiye’nin olası durumlara karşı hazırlıklı olmadığı görüldü. Türkiye olarak bölge ile alakalı net tavrımızı ifade edemedik. Her kriz döneminde Irak Türkmenlerini hatırlıyor ama sonrasında bizim orada bir varlığımızın olduğunu ne yazık ki unutuyoruz.  Bir ırak ve Suriye’de olduğu gibi Türkmenlerimiz bizim kendi soydaşlarımız ama onların varlığı bulundukları yerde korunmalı bir göç haritası düşünülmemelidir. Orada bir soydaşlıktan öte hem stratejik hem de konum itibari ile çok önemli bir toprak parçamız mevcuttur. Bu yüzden varlıkları olduğu yerde korunmalı ve savunulmalıdır” diye Türkmenler hakkında ki gündemi değerlendirdi.

Kaynak: Akasyam.com –  Gül Su GÜNDÜZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.