Türk rekortmen dalgıç Şahika Ercümen’den hem kadınlar hem erkeklerde yeni dünya rekoru!

Share

Türk milli serbest dalış sporcusu Şahika Ercümen, Cumhuriyet’in 98’inci yılına ithafen rekor tazeledi. Şahika Ercümen, Cumhuriyetin 98’inci yılı anısına yaptığı dalışta hem kadınlar hem erkeklerde dünya rekoru kırmayı başardı. Tek nefeste 2 dakika 53 saniyede 100 metreye başarılı bir dalış gerçekleştiren Şahika Ercümen, bu başarısını Cumhuriyet’in 98’inci yılına ve Mehmetçiğe armağan ettiğini belirtti.

Serbest dalış dünya rekortmeni, Türk milli dalgıç Şahika Ercümen, dün Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında Cumhuriyet’in 98’inci yılına özel, paletsiz değişken ağırlık kategorisindeki dalışıyla, hem kadınlar hem erkeklerde dünya rekoru kırdı. Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, paletsiz değişken ağırlık kategorisinde tek nefeste 100 metre derinliğe indi. Milli dalışçı Ercümen’in, Kaş Belediyesi İnceboğaz Sosyal Tesisleri açıklarında Cumhuriyet’in 98’inci yılına ithafen tek nefeste 100 metre ile kadın ve erkeklerde dünya rekoru kırma denemesini, Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı ve Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş da takip etti.

REKORUNU, CUMHURİYETİN YIL DÖNÜMÜNE VE MEHMETÇİĞE ARMAĞAN ETTİ

Şahika Ercümen, rekorun ardından yaptığı açıklamada, 98 metreden ileriye dalarak dünya rekorunu Cumhuriyet’in 98. yıl dönümüne ve Mehmetçiğe ithaf etmek istediğini kaydetti.

ŞAHİKA ENCÜMEN REKORU İLE TOPLUMSAL MESELELERE DİKKAT ÇEKTİ

Ercümen, çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek, “Bu dünya rekoruyla aynı zamanda iklim krizi, küresel ısınma ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulara dikkat çekmek istedik.” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.