Meclis daha da güçleniyor mu?

Share

 

Koskoca Anayasa profesörü ve yıllarca TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapmış şahıs TV’ lerde milyonlarca insanın gözüne bakarak yanlış bilgi veriyor, yanıltmaya çalışıyor. Diyor ki:

Yapılacak değişikliklerle Meclis daha da güçlenecek

Meclisin iki temel görevi Yasama (Kanun çıkarma) ve Denetleme (Yürütmeyi – Bakanları ve Bakanlar Kurulunu) sormak isterim hangisi güçleniyor…

Yasama mı güçleniyor, Denetleme mi?

Her iki alanda da yetkiler elinden alınıyor Meclis sembolik hale geliyor…

YASAMA;

Mevcut Anayasada “Kanun” la düzenlenmesi istenen birçok husus yapılan ilave ve değişikliklerle “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile” yapılabilir hale getiriliyor. (Anayasa 104, 106, 108, 119 ve 123. Maddelerinde yapılan ilave ve değişiklikler)

Yine mevcut Anayasada “Kanun” ile düzenlenmesi gerektiği belirtilen birçok düzenleme iptal edilerek ve değişiklik yapılarak Anayasa metninden çıkarılıyor dolayısıyla Meclisin yetkisi dışına çıkarılıyor. (Anayasa, 87, 91, 102, 113, 117, 145 ve 157. Maddeleri)

DENETLEME

Yapılmak istenen değişikliklerle Siyasi denetim açısından; Meclis sembolik hale getiriliyor, “Gensoru” ve “Meclis Soruşturması” mekanizmaları Anayasadan çıkarılıyor,(Madde 16/E iptal edilen maddelerden; “Gensoru Madde 99 ve Meclis soruşturması Madde 100 …”  Maddeleri tamamen Anayasadan çıkarılıyor) diğerleri de sadece bilgilendirme ve bilgi edinme maksadıyla korunuyor,(Mevcut Anayasa; Madde 98 değiştiriliyor ve Meclis’in denetim yetkileri yeniden düzenliyor.)

Şimdi soru gayet basit Meclis daha da güçleniyor mu? Yoksa Yürütme (Tek Kişi) karşısında güç mü kaybediyor???

ŞİMDİLİK SÖZ SİZİN KARAR SİZİN!!!

***

Cumhurbaşkanı çıkıp TV de diyor ki(Bütün TV kanallarında canlı):

“Biz yüz bin kişiye yüz bin imza karşılığı Cumhurbaşkanı seçimlerini, Meclis seçimlerini, yenileme yetkisi veriyoruz egemenlik halkın olacak…” 

Hiç kimsede gık yok göz göre göre milyonlar yanlış bilgilendiriliyor ve gayet demokratik bir kampanya yürüyor….

18 maddenin hiç birinde böyle bir şey yok!!!

ŞİMDİLİK SÖZ SİZİN KARAR SİZİN!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.