İBB’den Türk Dünyası Ülkelerinin 30 Yıl. Bağımsızlık Kutlamaları

Share

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından beş bağımsız Türk cumhuriyetinin (Azerbaycan-Kazakistan-Kırgızistan-Özbekistan-Türkmenistan) bağımsızlıklarının otuzuncu yılı dönümü dolayısıyla “Türk Dünyası Ülkeleri Sanat Kutlamaları” etkinlikleri düzenleniyor.

Kâmil Engin

  Bağımsızlıklarını 1991 yılında kazanan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan ve Türkmenistan, bağımsızlıklarının otuzuncu yıl dönümünü İstanbul’da kutluyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen “Türk Dünyası Ülkeleri Otuzuncu Yıl Sanat Kutlamaları” etkinlikleri, 7-14 Kasım tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde gerçekleştirilecek.

  7 Kasım Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuayesinde, beş Türk cumhuriyetinden insan, tarih, mimarî ve tabiat manzaralarının yer aldığı “Türk Cumhuriyetleri’nde Yaşamdan İzler” başlıklı karma fotoğraf sergisi açıldı.

  Etkinlikler çerçevesinde Türk Cumhuriyetlerinin gelenek ve kültürlerinin tanıtılacağı konserler, dans gösterileri, edebiyat söyleşileri, sergiler ve atölye çalışmaları yapılacak. Buna göre, 9 Kasım günü Azerbaycan, 10 Kasım’da Atatürk’ü Anma ve Türkiye Cumhuriyeti Günü, 11 Kasım’da Özbekistan, 12 Kasım ‘da Kırgızistan, 13 Kasım ‘da Kazakistan ve 14 Kasım ‘da Türkmenistan’ın tüm gün süren kültür ve sanat kutlamaları yapılacak.

  Kazak folk rock grubu ULYTAU

   

  Aziza Mustafa Zadeh

   

  Kutlama haftası çerçevesinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahneye çıkacak sanatçı ve gruplar arasında, tanınmış caz yorumcusu Aziza Mustafa Zadeh (Azerbaycan), halk şarkıcısı Gülzade Rıskulova (Kırgız Cumhuriyeti), folk rock grubu Ulytau (Kazakistan) ve Abbos Müzik Grubu ile Tumor Devlet Halk Dansları Topluluğu (Özbekistan) da bulunuyor.

  Etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye ve program akışına ulaşmak için buradaki bağlantı ziyaret edilebilir.

  #AZERBAYCAN  #KAZAKİSTAN  #KIRGIZ CUMHURİYETİ  #ÖZBEKİSTAN  #TÜRKMENİSTAN  #TÜRK CUMHURİYETLERİ  #TÜRK DÜNYASI

   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.