Gaspıralı İsmail Bey Üniversitesi Kurulmalıdır

Share

Gaspıralı İsmail Bey Üniversitesi Kurulmalıdır

 

Dilde Fikirde İşte Birlik ülküsünü kendine yol seçen, bu yola gönül veren, bu yolda çalışmayı amaç ve görev edinerek kurulan Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği, Türk Birliği’nin kapısını açacak özdeyişi söyleyenin adını taşıyan Gaspıralı İsmail Bey Üniversitesi kurulmasını önermektedir.

Dilde, fikirde, işte birlik ülküsünü gönlümüze işleyen, usul-i cedit okulları ile Türk dünyasını aydınlatan bu büyük kişinin adına ne yazık ki bir Türk Dünyası Üniversitemiz yok.

İsmail Gaspıralı gibi çalışmalarıyla, düşünceleriyle bütün Türk Dünyasını kapsayan bir kişi adına Türkiye’de olsun, diğer Türk cumhuriyetlerinde olsun yüzlerce üniversiteden birine adının verilmemesi çok büyük eksiklik ve çok üzücüdür.

Eğitime getirdiği yeni bakış açısı ve yenilikçiliği ile açtığı, açılmasına neden olduğu, Kaşgar’dan Balkanlara, İstanbul’dan Sibirya’ya 5000”den fazla Usulü Cedit okullarıyla Türk Dünyasının aydınlamasına öncülük yapmış, 1883 yılından 1918’e kadar yayınlanarak Türk Dünyasını, İslam Dünyasını kucaklayan Tercüman gazetesi gibi birçok önemli hizmetleri ile çığır açan Gaspıralı İsmail Bey adını taşıyan bir üniversite kurulması ivedilikle yapılmalıdır.

 

Gaspıralı İsmail Bey adının bir üniversiteye verilmesi için, Türk cumhuriyetleri hükümetlerine,  devlet başkanlarına, devlet yöneticilerine çağrıda bulunuyoruz.

“Yolumuzu, Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu seçtik. Bu yolu Kutlu Yol bildik.”

 

                                                                                                      Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği

                                                                                                                           Kutlu Yol

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.