Çin zulmüne Avustralya’dan tepki: Uygur Türkleri için Pekin Olimpiyatları’na diplomatik boykot kararı

Share

Avustralya, Çin’in, Doğu Türkistan başta olmak üzere farklı yerlerdeki ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulanacağını açıkladı. Kararın merkezinde, Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği sistematik baskı ve asimilasyon politikaları yer alıyor.

Avustralya, Çin’in, Doğu Türkistan başta olmak üzere farklı yerlerdeki ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’na diplomatik boykot uygulayacak. Karara ilişkin açıklamalarda bulunan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 2022 yılının Şubat ayında Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyat Oyunlarına Avustralyalı yetkililerin katılmayacağını, ancak sporcuların oyunlara katılacaklarını kaydetti. Morrison, söz konusu kararı; Avustralya’nın çıkarları doğrultusunda aldıklarını ve Pekin yönetiminin oyunları boykot eden ülkelere karşı ek yaptırımlar uygulayacağını açıklamasının kabul edilemez olduğunu ve bunun için hiçbir neden olmadığını vurguladı.

Avustralya Olimpiyat Komitesi (AOC) ise diplomatik seçeneklerin hükumetin meselesi olduğunu ve siyaset ile sporun ayrılması gerektiğini savundu.

 

#2022 Pekin Olimpiyatları     #Boykot      #Uygur Türkleri    #Doğu Türkistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.