Artan Rus baskısına karşı Tatarlar açıklama yayınladı

Share

Artan Rus baskısına karşı Tatarlar açıklama yayınladı

 

Bütün Tatarlar Toplum Merkezi, Rusya içindeki Tatarların haklarını korumaya çalışan bir topluluk ve kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya. Kapatılma davasına ve Rus baskısına karşı bir bildiri yayınladılar. 

11 Nisan 2021

Mete Korkmaz
Bütün Tatar Toplum Merkezi, Rusya tarafından aşırılıkçı bir örgüt olarak tanımlanırken, Rusya Federasyonu içindeki Tatarların haklarını korumayı hedeflemektedir.

Rusya’nın baskıları arttırması sonucu Bütün Tatar Toplum Merkezi bir bildiriyle yapılan baskılara ve kapatılma davasına karşı bir bildiri yayınladı. Bildiri metni ise şöyle:

30 Aralık 2020 tarihinde Tataristan Savcılığı’nın “aşırılıkla mücadele” kapsamında Bütün Tatar Toplum Merkezi’nin kapatılması ile ilgili açtığı dava sonucunda, merkez yönetim kurulu üyelerine karşı yapılan saldırılar ara vermeden devam etmektedir. 24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşen duruşma sonrası 4 Mart 2021’de merkez yönetim kurulu üyelerinin evlerinde izinsiz arama yapılmış, sonrasında arama sırasında güvenlik güçlerine karşı koyma gerekçesiyle tekrar bir dava açılmıştır. Bu bağlamda merkez yönetim kurulu üyeleri para cezasına çarptırılmıştır. Ancak FSB bununla da yetinmemiş BTTM yönetim kurulu üyelerini sindirmek, susturmak, millete göz dağı vermek, aynı zamanda toplum baskısı oluşturmak için şimdi de üyelerin yakınlarının evlerine baskınlar düzenlemeye başlamıştır. Ana dilde eğitim, ana dil eğitimi, millet için önemli günleri anmanın “suç” sayılması kabul edilemez bir olgudur. Ayrıca yapılanlar insan haklarına aykırı olmamın dışında bir suçtur. Bütün Tatar Toplum Merkezi’nin kapatılmasına dair acılan bu dava ve uygulanan baskı tüm Kazan Tatarlarına acılan bir davadır. Bu davanın acilen düşürülmesini talep ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.