Ulupamir’e dokunmayın!

Share

Servet Avcı

 

En başta söyleyelim: Doğru yapıp Ahlat’a Ahıskalı yerleştiren devlet aklı, Ulupamir’e dokunmamalı, kimseyi de dokundurmamalı…

PKK, onlar için az propaganda yapmadı… Sözde 1930’lardaki Zilan katliamından sonra devletin el koyduğu topraklara yerleştirilmişlerdi…

1982’de zaten Afganistan göçmeni olarak bulundukları Pakistan’dan Türkiye’ye getirilen Kırgız Türkleri, yine PKK’nın iftira kampanyasına göre, devletin önce parasız askeri oldular, sonra da koruculuğa yükseldiler!..

Van’ın Erçiş ilçesi Ulupamir köyündeki Kırgızlar ‘özel birlik’ gibi hedefe konuldu…  Konumlarının anlaşılmasına yardımcı olmak adına şu haber-yorum, üstelik radikal sol gibi gazetede yıllar önce çıkan bir haber-yorum açıklayıcı olabilir:

“Bu arada öldürülen PKK’lıları Kırgızlı korucuların öldürdüğü haberi hızla yayılıyor. PKK sempatizanları tarafından olay duyulunca, şehirde küçük çaplı olaylar başlıyor. Hastanede sıkıştırılan bir Kırgız’ı hastane görevlileri saklarken, minibüs kaçarak kurtuluyor. Ardından BDP’nin düzenlediği bir yürüyüş esnasında da Kırgız köyüne yolcu taşıyan minibüs durağına zarar veriliyor. Kaymakamlık daha sonra Kırgızların minibüs durağını kendi binalarının yakınına taşımak zorunda kalıyor.

Kırgız göçmenleri, çok geçmeden PKK yanlısı çeşitli sitelerde ve kanallarda kendileri aleyhinde haberler yayınlandığını duyuyorlar. Bazı internet sitelerindeki haber altı okuyucu yorumları ise tüyleri diken diken ediyor.

Yorumlarda, “Bu alçak göçmenler orda yaşatılmamalı. Gerilla, karakol yerine bunların köylerini basıp, onları geldikleri yerlere def olmaya zorlamalı…”  ve benzeri yorumlar göze çarpıyor.
Bundan sonrasında ise, bölgede zaten dışlanan Kırgız halkı için, çok daha sıkıntılı günler başlıyor. Anlattıklarına göre çocuklarına çocuklar; kadınlarına kadınlar saldırıyor.
Hatta tek başlarına Erciş’e inmeye çekindikleri için korkudan Erciş’de birden fazla kişi dolaşmak zorunda kalıyorlar. Erciş’e gidince, kadınları PTT’ye para almaya gittiğinde küfür yiyorlar.
1992 yılında PKK tarafından saldırıya uğrayan köy halkını Erciş’teki bu gerginlik çok rahatsız ediyor…”

***

Bütün bunlara rağmen Ulupamir’deki Kırgızlar, zorluklar içinde tutundukları topraklarda yılmadılar ve gıpta edilecek bir dayanışmayla kendisi küçük ama anlamı çok büyük bir vaha oluşturdular… Geleneklerini ve kültürlerini yaşatarak, o topraklara mühür vurdular…
Şimdi ise bir başka tehdit altındalar… Köyden geçen Zilan çayı üzerine HES yapılması söz konusu… Köydeki tarım ve hayvancılığı bitirecek olan bu proje hayata geçerse, Ulupamir’deki Kırgızların köyde kalmaları imkânsız hâle gelecek…

Lütfen bu konuda kamuouyu oluşturmaya çalışan Kırgız kardeşlerimize destek olalım ve aşağıda metnini ve ve linkini verdiğimiz kampanyaya katılarak omuz verelim:

TÜRKİYE’NİN TEK KIRGIZ KÖYÜ ULUPAMİR HES TEHDİDİ ALTINDA

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir Köyü (mahallesi) 1982 yılında Afganistan’dan Türkiye’ye göç eden Kırgız Türklerinin yaşadığı bir köydür. Her sene birçok etkinlik ile Kırgız Kültürünü Türkiye’nin en doğu kesiminde yaşatmakta olan bu köy, Doğu Anadolu’nun önemli bir kültür ve turizm merkezidir. Kendine has yemekleri, müzikleri, oyunları ile görülmeye değer olan Ulupamir Kırgız Türkleri, Türkiye’yi her sene sportif ve kültürel faaliyetlerde Uluslararası düzeyde temsil etmektedir. Ulupamir’de yaşayan Kırgız Türklerinin yaşam mücadelesi birçok ödüllü belgesele konu olmuştur. Bu özellikleri ile yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Ayrıca birçok yerli yapım dizide Ulupamirli oyuncular Türk Kültürünü en saf haliyle yansıtmaktadır. Bu nadide köy, deresine yapılacak HES ile yok olma tehdidi altındadır.

Ulupamir Köyü, sınırları içinde akan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya birçok endemik bitki ve hayvan türü barındıran Zilan Çayı üzerine kurulacak HES ile tarım ve hayvancılık yapılamaz bir hâle gelecek ve sonuç olarak Ulupamir Köyü’nde yaşayan Kırgız Türkleri göçe zorlanmış olacaktır. Bölge güvenliğinde de önemli rol oynayan Kırgız yurttaşlarımız varlık mücadelesi ile karşı karşıya kalacaklardır.

Türkiye’nin bu özgün kültürünü, doğasını korumak için lütfen kampanyamızı imzalayın.
#UlupamirdeHeseHayır

 

Kaynak Yeniçağ: Ulupamir’e dokunmayın! – Servet AVCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.