Türkmen opera sanatçısı: Maya Kuliyeva

Share

Maya Kuliyeva 1 Mayıs 1920’de Aşkabat’ın Büzmeyin ilçesinde doğdu. 1938-1941 yılları arasında Moskova’da Çaykovski devlet konservatuarı’nda eğitimi tamamlayıp opera sanatçısı oldu.

Kariyerine 1941 yılında Mahtumkulu Türkmen Opera ve Bale Tiyatrosu’nun sanatçısı olarak başladı. Türkmen Opera ve Bale Tiyatrosu’nun daimi üyesi olup; Türkmenistan sahnesinde Batı operalarında rol alan ilk sanatçı olarak bilinmektedir.

1945-1992 yılları arasında tiyatronun kıdemli opera solisti, 1992-2001 ýılları arasında baş yönetmen, oyun yönetmeni, 2010’dan itibaren ise Mahtumkulu Ulusal Müzikal Dram Tiyatrosu’nun sahne sanatçısı olarak çalıştı.

Maya Kuliyeva Sovyet döneminde ünlü bestecilerin çok sayıda operasında da rol aldı. “Şasenem-Garip”, “Sona”, “Zöhre-Tahir”, “Ayna”, “Yusup-Ahmet”, “Leyli-Mecnun”, “ Abadan”ve ” Begül-Bülbül” gibi çok sayıda operda baş rolde oynadı.

Usta opera sanatçısı Maya Kuliyeva kariyeri boyunca Charles Gounod’un “ Faust” filmi ve Giacomo’nun Puccini’nin “ Madama Butterfly” filmi ile Türkmen sinemalarından “ Büyülü Kristal”, “Çoban’ın oğlu” gibi birçok yerli ve yabancı filmde de yer aldı.

Yaptığı çalışmalarıyla kariyeri boyunca çok sayıda ödül aldı. 1943’te Türkmen SSR’nin Onursal Sanatçısı ve 1952’de Türkmen SSR’nin Halk Sanatçısı oldu. 1955’de SSCB Halk Sanatçısı unvanı verildi.

Maya Kuliyeva, 2009 yılında vatana yaptığı üstün hizmetler ve Türkmen sanatının gelişimine yaptığı çok değerli katkılardan dolayı “Türkmenistan Kahramanı” unvanı verildi ve “Altın Ay”  altın madalya ile ödüllendirildi.

Kuliyeva 2011’de Türkmenistan Bağımsızlığının 20.yıldönümüne özel, 2016’da Türkmenistan Bağımsızlığının 25. yıldönümüne özel ve “ Mahtumkulu Firaki” madalyası ile ödüllendirildi.

Kuliyeva 98’inci yaş gününe üç gün kala 27 Nisan 2018’de 97 yaşında öldü.

#opera sanatçısı       #Maya Kuliyeva     #Türkmen                  #Türkmenistan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.