Türk Konseyi, “Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası” başlıklı bir Uluslararası Konferans düzenledi

Share
Türk Konseyi,

Türk Konseyi, Londra Aytmatov Akademisi, Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Üniversitesi işbirliğinde Türk dünyasının büyük yazarı Aytmatov anısına “Cengiz Aytmatov ve Türk Dünyası” konulu Uluslararası Konferans 1 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Sultan Raev, Türk Konseyi Sekretaryasında düzenlenen konferansın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Aytmatov’un edebi şaheserlerine yansıyan bilge kişiliğiyle Türk dünyasının en önemli edebiyat insanı olduğunu kaydetti. S.Raev, Aytmatov’un eserlerinin 160’tan fazla dünya diline çevrildiğinin de altını çizen Genel Sekreter Yardımcısı Raev, bunun Türk kültür ve edebiyatının tanıtımına ve gelişmesine üstün bir hizmet olduğunu vurguladı.

Londra Aytmatov Akademisi Başkanı Prof.Dr. Rahima Abduvalieva, Cengiz Aytmatov’un kişiliğinden, eserlerinden ve hayatından bahsederek, büyük yazarın eserleriyle farklı kıtalardan insanların iç dünyasına nüfuz ettiğini ve gönüllerini kazandığını ifade etti.

Başkonsolos Lira Sydykova konuşmasında, Cengiz Aytmatov’un geride dünya edebiyatına damga vuran seçkin eserler bıraktığını ve birçok yazar, şair, gazeteci ve sinemacıya ilham kaynağı olduğunu kaydetti. Türk Dünyasının Aytmatov’un romanları sayesinde tüm dünyaya tanıtıldığını belirten Başkonsolos, ünlü yazarın insan, vicdan, iyilik ve maneviyat gibi değerlere büyük önem verdiğini vurguladı.

İstanbul Üniversitesi Avrasya Araştırmaları ve Farabi Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.  Abdullah Kızılcık, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Dilleri Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ölmez ve Kastamonu Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Söylemez de açılışta birer konuşma yaptılar.

Etkinlik kapsamında Kırgızistanlı sanatçı ve şairlerin sahne performanslarının yanı sıra, Cengiz Aytmatov’un hayatı ve eserleri ile ilgili videoların gösterimi yapıldı.

Türk Konseyi,
Türk Konseyi,
Türk Konseyi,
Türk Konseyi,
Türk Konseyi,
Türk Konseyi,
Türk Konseyi,

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.