Türk halterinin efsanesi Naim Süleymanoğlu yitirilişinin 4. yılında anılıyor

Share

Dünya ve Avrupa şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu, yitirilişinin 4. yılında anılıyor. Dünya ve Türk halterinin unutulmaz adı Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan Türklüğünün de simge adıydı.

“Cep Herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu, vefatının 4. yıl dönümünde bugün anma töreni düzenleniyor. Süleymanoğlu, kariyerinde üst üste 3 olimpiyat şampiyonluğu ve yedişer kez Dünya ve Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 18 Kasım 2017’de, karaciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşında yaşamını yitirdi. Cep Herkülü, ölümünün 4. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

“NAİM SÜLEYMANOĞLU İLE İLGİLİ HER ŞEY SPORCULARA ANLATILMALIDIR.”

Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, Naim Süleymanoğlu’nun sadece Türk halteri için değil, dünya halteri için de anlamının büyük olduğunu belirtti. Ünlü, “Naim Süleymanoğlu, yüzyıllar geçse de her zaman anılacak, benim için ayrı bir değeri de nikah şahidim olmuştur, hiçbir zaman unutulmayacaktır. Biz onunla çok tartışırdık ama hiçbir zaman gücenmedik” dedi. Ayrıca Ünlü, “Yılda bir kez Naim Süleymanoğlu semineri” de düzenleyeceklerini, halter hayatının genç sporculara örnek olması için işleneceğini dile getirdi. Sözünün sonunda Ünlü,  “Naim Süleymanoğlu ile ilgili her şey sporculara anlatılmalıdır.” ifadesine yer verdi.

Dünya ve Avrupa şampiyonu Naim Süleymanoğlu ölümünün 4. yılında anılıyor

TÜRK HALTERİNİN EFSANESİ NAİM SÜLEYMANOĞLU

Cep Herkülü lakabı ile dünyaya adını duyuran, kırdığı dünya rekorları ile Türkiye’ye büyük gururlar yaşatan milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967’de Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde dünyaya geldi. Henüz 16 yaşında halterde ilk dünya rekorunu kıran Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’de de Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından dünyanın en iyi sporcusu ilan edildi.

“Cep Herkülü” lakaplı Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına karşılaşmalara katılmak için 1986 yılında Avustralya’da düzenlenen Halter Dünya Kupası sırasında Türk Büyükelçiliğine sığınarak, iltica etti.

SÜLEYMANOĞLU, TÜRKİYE TOPRAĞINI ÖPMÜŞTÜ

1988 Seul Olimpiyatlarına Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükumetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalarda Türkiye adına mücadele etti. Süleymanoğlu, 1986 yılında başarılı bir operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. “Cep Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye olan özlemini gösterdi.

OLİMPİYATLARA DAMGA VURDU

Milli halterci, üst üste 3 kez olimpiyat şampiyonu olarak tarihi bir başarı elde etti. “Cep Herkülü”, 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda şampiyonluk sevinci yaşadı. Başarılı sporcu, kariyerinde ayrıca 7’şer kez dünya ve Avrupa şampiyonluğuna ulaşırken, 46 dünya rekoruna imza attı.

Süleymanoğlu, aynı zamanda Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş branşı dışında altın madalya kazandıran ilk kişi olarak tarihe geçti.

2000 ve 2004 yıllarında Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine seçilen “Cep Herkülü”, 18 Kasım 2017’de karaciğer yetmezliği nedeniyle 50 yaşında aramızdan ayrıldı.

#Halter    #Naim Süleymanoğlu    #ölüm yıl dönümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.