Tercüman gazetesinin çıkışının 138. yıl dönümü: 10 Nisan Kırım Tatar Gazetecilik Günü

Share

Fikirleri ve eserleri ile Türk düşünce hayatında önemli bir yer edinen Kırım Tatarı İsmail Bey Gaspıralı’nın Tercüman gazetesinin ilk nüshasını çıkardığı gün olan 10 Nisan tarihi Kırım Tatar Gazetecilik Günü olarak kaydediliyor.

Türk Dünyası’ndaki milli uyanış hareketlerinin öncülerinden ve en büyük fikir adamlarından olan Kırım Tatarı İsmail Bey Gaspıralı’nın, milli bir Türk basını teşkil edilerek tüm Türk topluluklarının birbirinden haberdar olması arzusuyla hazırladığı “Tercüman” gazetesinin ilk nüshası 138 yıl önce bugün yayımlandı.

Tercüman gazetesinin ilk nüshasını çıktığı gün olan 10 Nisan tarihi, Kırım Tatar Gazetecilik Günü olarak kaydediliyor. 10 Nisan tarihinde Kırım Tatar Gazetecilik Günü’nün kaydedilmesi kararı, Bahçesaray’da 2011 yılında düzenlenen Kırım Tatar Medyaları Konferansında kabul edilmişti.

TERCÜMAN GAZETESİNİN İLK NÜSHASININ 138. YIL DÖNÜMÜ

Ünlü Kırım Tatar siyasetçi, düşünür, yazar, eğitimci ve yayıncı İsmail Bey Gaspıralı tarafından çıkarılan ve Türk Dünyasının aydınlanmasında büyük rol oynayan, Türk Dünyasının ortak fikri mirası olan Tercüman gazetesinin ilk nüshası 1883 yılında Jülyen (eski) takvimle 10 Nisan’da (bugünün Gregoryen takvimine göre 22 Nisan) Bahçesaray’da basıldı. Tercüman, Kırım Tatar halkının yaşamının siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarını aydınlatan tarihte Kırım Tatarca yayınlanan ilk gazete olarak tanınıyor.

KIRIM TATAR MEDYASI YA SÜRGÜNDE YA BASKI ALTINDA!

Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafındandan işgal edilmesinden sonra işgalci yönetim, aralarında QHA (Kırım Haber Ajansı), ATR, Meydan Radyosunun da olduğu birçok bağımsız medya kuruluşunun yarımadada faaliyet göstermesini yasakladı ve internet sitelerini de engelledi. Söz konusu medya kuruluşları günümüzde Ukrayna’nın ana kısmında faaliyetlerine devam etmek zorunda. Öte yandan işgalci yönetim yarımadada “Millet” televizyonu ve “Vatan Sedası” radyosu gibi kukla Kırım Tatar medya kuruluşlarını kurdu, işgali kabul etmeyen, Kırım’daki insan hakları ihlallerini, gerçek durumu yansıtmaya çalışan gazeteci ve blog yazarlarına karşı ise baskı uygulamaya devam ediyor.

#İsmail Gaspıralı   #Kırım Tatar Gazetecilik Günü   #Tercüman Gazetesi

 

Kayanak: https://qha.com.tr/haberler/tercuman-gazetesinin-cikisinin-138-yil-donumu-10-nisan-kirim-tatar-gazetecilik-gunu/315426/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.