Rus Diktatörü Putin, Tataristan Cumhuriyeti’ni Resmen Ortadan Kaldırdı

Share

Rus diktatörü Putin, Sovyet sınırlarına ulaşmak için emperyalist politikalarına devam ediyor.

Rusya diktatörü Vladimir Putin’in 21 Aralık 2021 tarihinde imzaladığı Bölgesel Yönetim Kanunu kapsamında Tataristan Cumhuriyeti resmen ortadan kaldırıldı. Bu kararla “Tataristan Cumhurbaşkanı” yerine artık “Tataristan Bölge Başkanı” kullanılacak.

Tataristan’ın kağıt üstünde var olan özerkliği de bu kararla beraber kaldırılmış oldu.

Rus diktatörü Putin, göreve gelmesinden bu yana emperyalist politikalar izliyor. Özellikle son 10 yılda saldırgan politikalarının dozunu artıran Putin, Sovyet sınırlarına dönmeye çalışıyor.

Tataristan Cumhuriyeti, Rusya’nın Herhangi Bir Federal Bölgesiyle Aynı Statüye Geldi

Emperyalist politikalarından hiçbir zaman vazgeçmeyen Rus diktatörü, Rusya Federasyonu içindeki Tataristan Cumhuriyeti’nin “Cumhurbaşkanlığı” statüsünü iptal eden yasayı onayladı. İmzalanan Rusya Bölgesel Yönetim Kanunu ile Tataristan Cumhuriyeti resmen ortadan kaldırılmış oldu. Bu kararla beraber Tataristan Cumhuriyeti, Rusya’nın herhangi bir federal bölgesiyle aynı statüye gelmiş oldu.

Putin’in Emperyalist Politikaları

Rus diktatörünün izlediği bu emperyalist politikalar ile Kırım işgal edildi ve Kırım’da Tatarlara baskı her geçen gün artıyor. Ukrayna’nın Donbas bölgesi de aynı şekilde işgal edildi ve savaş sürüyor. Ayrıca son zamanlarda Ukrayna-Rusya sınırında Rus tarafında yoğun bir hareketlilik var. Rusya’nın önümüzdeki dönemde Ukrayna’yı işgale kalkışacağı açıktan dillendiriliyor.

Ayrıca Rus diktatörü Putin, Sovyet sınırlarına dönme arzusuyla Kazakistan’ın kuzey topraklarını da istemişti. Putin daha önce de Çeçenistan’ı ve Güney Osetya’yı işgal etti.

Rus Diktatörü Türkiye’yi de Ablukaya Aldı

Uluslararası kamuoyunun cılız tepkilerinden cesaret bulan Rus diktatörü Putin, Suriye iç savaşına da müdahil olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni de adeta ablukaya aldı. Kuzeyde Kırım’ı cephanelik haline getiren Putin, güneyde Suriye’de Rus varlığını güçlendiriyor. 2. Karabağ Savaşı’na da müdahil olan Putin, Karabağ’da da Rus askerlerini konuşlandırdı.  “Kremlin trolleri” ile meşhur olan Rusya, Türkiye içinde de Rus yanlısı söylemlerin yayılmasını sağlıyor.

Türk Devletleri Teşkilatı Sessiz

AKP iktidarının ve diğer Türk devletlerindeki diktatörlüklerin propagandasını yaptığı Türk Devletleri Teşkilatı ise Putin’in aldığı bu askersiz işgal kararına sessiz kaldı. Geneli Rus diktatörü Putin’den çekinen Türk devletlerindeki diktatörler, bu tür durumlarda kafalarını kuma gömüyor.

Hitlerin Rüyası: Putin’in Yeni Anayasası

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, Rusya’daki yeni anayasa değişikliği metnini ele aldığı “Hitler’in Rüyası: Putin’in Yeni Anayasası” başlıklı yazısında, Rus diktatörünün getirdiği bu anayasa değişikliğinin, uluslararası hukuk boyutunu değerlendirmişti.Bayar yazısında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Görülen o ki Putin, Hitler’in dahi rüyasında göremeyeceği düzenlemeleri Rusya Federasyonu anayasasına derc ederek milyonlarca kilometrekare toprağa sahip ülkesini tam bir zindan haline getirmeye oldukça kararlı. İnsan hakları bu anayasa ile Rusya’da askıya dahi alınmıyor, tamamen yok ediliyor. Rusya, Rus ırkının üstünlüğüne dayalı ırkçı, totaliter bir devlet haline getiriliyor. Daha da ötesi, Rus emperyalizminin anayasal dayanakları oluşturuluyor ve Rus yayılmacılığı anayasa emri haline getiriliyor. Stalin’le özdeşleştirdiğimiz Putin, Stalin’in yanı sıra Mussolini ve Hitler’in karakter özelliklerini barındırdığını açıkça ortaya koyuyor.

Bu anayasa değişikliği yürürlüğe girdiği andan itibaren başta Rusya Federasyonunun Rus olmayan halkları, sonra Rus olan halkları ve sonrasında da Rusya’nın komşu devletleri olmak üzere bütün dünyanın nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğunun çok geç kalınmadan farkına varılması gerekiyor.”

#Viladimir Putin  #Rusya   #Rus Diktatörü   #Tataristan   #Tataristan Cumhuriyeti   # Ukrayna  #Kırım  #Rusya Anayasa Değişikliği    #Kazan Tatarları     #Kazan  #Tatarlar   #Rus Emperyalizmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.