‘Organizasyon Bağımsız Devlet Dışında Yaşayan Türkleri de Kapsamalı’

Share

Türk Konseyi’nin “Türk Devletleri Teşkilatı”na dönüştürülmesinin Türk dünyasındaki yankıları sürüyor.

'Organizasyon Bağımsız Devlet Dışında Yaşayan Türkleri de Kapsamalı'

Türk Konseyi, 8. Türk Konseyi Zirvesi’nde “Türk Devletleri Teşkilatı”na dönüştürüldü. Türkiye gazetesi, Türk dünyasından birçok önemli isme, Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurulması konusunda mikrofon uzattı.

Kırım Türklerinin efsanevi lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı’na ilişkin “Organizasyon önemli. Ancak bağımsız devlet dışında yaşayan Türkleri de kapsamalı” yorumunu yaptı.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın yapısına ilişkin konuşan Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Bayar ise “Farklı ülkelerin tabiiyeti altında olan Türk toplulukları, millî varlığını kaybetme tehdit ve tehlikesi ile karşı karşıya. Bağımsız bir devleti olmayan onlarca Türk topluluğu bu şans, imkân ve teşkilatlanmadan mahrum. Beklentimiz, tıpkı diğer uluslararası kuruluşlar gibi varlık mücadelesi veren Türk topluluklarına kendilerini anlatabilecekleri bir platform sağlanması” ifadelerini kullandı.

Bağımsız Olmayan Türk Topluluklar Gözlemci Olarak Bu Çatı Altında Olmalı

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ise “Her yönü ile hayırlı bir girişim. Sadece Türkler değil, maddi ve manevi açıdan ciddi sarsıntıların kıskacındaki insanlık adına faydalı olacak. Teşkilatın bütün dünya Türklüğünü aynı çatı altında buluşturacağına inancımız tam. Hayalimiz Batı Trakya’dan çıkıp bütün Türk diyarlarını problemsiz gezebilmek” dedi.

Türk Birliği yüzlerce yıllık bir rüyaydı” diyen Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı Semir Hafız ise “Gelecek yıllarda bu zirvede atılan adımların önemi çok daha iyi görülecek. Son derece stratejik bir hamle. Bu teşkilat Sykes Picot Anlaşmasını çöpe atar” yorumunu yaptı.

TamgaTürk yazarı ve Kazak Tatarı tarihçi Roza Kurban ise “Ruslara karşı 1572’den bu yana mücadele veriyoruz. Çarlık Rusyası bizi Hristiyanlaştırmaya, Sovyet Rusyası ırksızlaştırmaya, Putin yöntimi de asimile etmeye çalıştı ancak hiçbiri başaramadı. Abhaz, Kırım, Başkurt, Kazak ve diğer bağımsız olmayan Türk topluluklar en azından gözlemci olarak bu çatı altında olmalı” dedi.

#Türk Birliği    #Türk toplulukları     #Yeryüzü Türklüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.