KKTC: Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine eşdeğer ve eş zamanlı adımlarla karşılık verilecektir

Share

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY), Yunanistan ve Mısır ile yaptığı ortak açıklamaya sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı, GKRY’nin Yunanistan ve Mısır ile yaptığı ortak açıklamayı “KKTC için yok hükmündedir.” şeklinde nitelendirdi. Bakanlık ayrıca “Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine eşdeğer ve eş zamanlı adımlarla karşılık verilecektir” uyarısında bulundu.

Atina’da bugün Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Mısır arasında düzenlenen 9. Liderler Zirvesi’nin ardından ortak bildiri yayımlandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığından yayımlanan yazılı açıklama ile söz konusu bildiriye sert tepki gösterildi. Bakanlığın açıklamasında, Rum tarafının, Yunanistan ve Mısır ile bugün gerçekleştirdiği üçlü zirve sonrası yaptıkları ortak açıklamada yer alan hususların Ada’daki siyasi ve hukuki gerçekleri yansıtmadığı vurgulandı.

“KKTC İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR”

Ayrıca açıklamada, Kıbrıs meselesine ilişkin konularda GKRY ve diğer tarafların muhatabının KKTC olduğunun altı çizildi. Diğer yandan, “Kıbrıs Adası’nda biri KKTC diğeri de GKRY olmak üzere iki ayrı devlet bulunmaktadır. Bu iki devletin yaptıkları açıklama ve aldıkları kararlar sadece kendilerini bağlamaktadır. Rum tarafının Yunanistan ve Mısır ile yaptığı ortak açıklama KKTC için yok hükmündedir.” ifadeleri kullanıldı.

KKTC: GKRY VE YUNANİTAN’IN ORTAK AÇIKLAMASI GERÇEKLERİ SAPTIRMAYI AMAÇLIYOR

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Anılan ortak açıklama gerçekleri saptırmayı amaçlamaktadır. Her şeyden önce Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim Rum tarafının tek taraflı faaliyetlerinin bir eseridir. Rum tarafının ilk kışkırtıcı faaliyetinin Mısır ile imzaladığı tek yanlı deniz hudutlarının sınırlandırılması anlaşması olduğu da anımsanacaktır.

KKTC’DEN MISIR’A KINAMA

Kıbrıs Türk halkının haklarını ihlal eden Rum tarafının siyasetine Mısır’ın destek vermesini kınamaktayız. Kıbrıs Türk tarafı Temmuz 2019 tarihinde hidrokarbon kaynaklarının ortak yönetimine ilişkin kapsamlı ve yapıcı bir öneri yapmıştır. Bu önerimiz halen geçerlidir. Bölgede işbirliğinin yolunu açacak bir öneri de Anavatan Türkiye tarafından yapılmıştır. İlgili tarafları bir konferansta bir araya getirmeyi öngören bu öneriyi KKTC de desteklemektedir ancak GKRY ve Yunanistan ile diğer üçüncü tarafların haklarımızı ihlal edecek girişimlerine sessiz kalmamız beklenmemelidir. KKTC, Anavatan Türkiye ile birlikte meşru hak ve çıkarlarımızı muhafaza etme kararlılığını sürdürecektir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), devletimizin belirlediği ruhsat alanlarında Kıbrıs Türk halkı adına çalışmalarını yürütmeye devam edecektir. Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerine eşdeğer ve eş zamanlı adımlarla karşılık verilecektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.