Kırımlı siyaset ve düşünce değeri Ahmet Özenbaşlı

Share

Ahmet Özenbaşlı, 10 Şubat 1893’te Kırım Bahçesaray’da doğdu. Ahmet Özenbaşlı, 1915 yılında Odessa’daki Tıp Fakültesi’ne girdi.

24 Aralık 2021

Düşünce yapısı da şekillenmeye başlayan genç doktor adayı, 1917 Kasım’ında toplanan Kırım Tatar Millî Kurultayının üyesi oldu. Kurultay, Kırım Millî Hükümetini kursa da ömrü çok uzun olamadı. 27 Ocak’ta Akmescit’in işgaliyle hükümet yıkıldı. Ahmet Özenbaşlı da yarım bıraktığı tıp eğitimini tamamlamadı ve sinir hastalıkları doktoru oldu.

Özenbaşlı, 1928 yılında Kırımlı aydın ve siyasetçiler tutuklanmaya başladığında yargılandı ve 10 yıl çalışma kampı cezasına çarptırıldı. Altı yıl sonra 1934’te serbest kaldı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar Kırım’ı işgal ettiğinde ona işbirliği önerdi. Ancak Özenbaşlı, bu öneriyi reddetti ve Romanya’ya gitti. Burada kendisini izleyen Sovyet ajanları tarafından tutuklandı ve Moskova’ya götürüldü. 1947’nin Eylül ayında 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Özenbaşlı, Stalin sonrası yumuşama ile cezaevinden çıktığında sene 1955’ti. Özenbaşlı, daha sonra Tacikistan’ın Hucand kentine, akrabalarının yanına gitti ve orada nöroloji uzmanı olarak çalışmaya başladı.

Özenbaşlı, 4 Aralık 1958 târihinde yaşama gözlerini yumdu. Eski Hucand mezarlığına defnedilen Dr. Ahmet Özenbaşlı’nın vasiyeti, Bahçesaray’da; “Hocam”dediği Gaspıralı İsmail Bey’in yakınında yatmaktı. 8 Ağustos 1993’te vasiyeti gerçekleştirildi.

#Dr. Ahmet Özenbaşlı    #Kırım     #Bahçesaray     #İkinci Dünya Savaşı    #Sovyet ajanları    #Almanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.