Kırgızistan ve Macaristan’dan yazarların ortak hazırladığı “Aytmatov’a Armağan” kitabı yayımlandı

Share

Kırgızistan’da “Aytmatov’a Macaristan’ın Armağanı” kitabı yayımlandı. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te kitabın tanıtımı gerçekleşti. Eser, başta Macar bilim adamlarının kaleme aldığı makaleler olmak üzere Kırgız akademisyenler tarafından kaleme alınan makalelerden derlendi.

Kırgızistan ve Macaristan’dan bilim adamlarının ortak olarak hazırladığı “Aymatov’a Armağan” eseri, Alıkul Osmonov Kırgız Milli Kütüphanesi’nin ev sahipliğinde 11 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşen etkinliğe, Kırgız Cumhuriyeti Milli Yazarlar Birliği Başkanı Nurlan Kalıbekov, Macaristan Türk Konseyi temsilcileri, şairler, akademisyenler, basın servisi ve öğrenciler katıldı.

Söz konusu, 20. yüzyıl dünya edebiyatı klasiği, Türk dünyasının ve Kırgız halkının milli gururu olan Cengiz Aytmatov’a ithaf edilen yayın, Macaristan’ın Türk halklarının büyük şahsiyetleri üzerine ilk eseri olacak. “Aytmatov’a Armağan” kitabında, Macar yazarların ve bilim çevrelerinin temsilcileri ve Kırgız yazarlar tarafından derlenen makaleler ve röportajlar yer alıyor. Ayrıca Cengiz Aytmatov’un biyografisi, yaratıcı imajı ve mirası üzerine düşünceleri içeriyor.

Kitabın yazarı Aida Pamirbek Şomfa. Macar yazarların makalelerini Rusça’ya Olga Vovk çevirirken, Pamirbek Kazıbayev ise Rusça’dan Kırgızca’ya çevirdi. Mamasalı Apışev de Kırgız yazarların makalelerini Rusça’ya çevirdi. Ayrıca kitap, Kırgızca ve Rusça dilinde tek kapakta yayınlandı ve genel kullanıma açık olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.