Kazakistan’da görsel bilgi ve işaretlerin Rusça yazılması zorunluluğu kaldırıldı

Share

Kazakistan’da resmi dil konumunda olan Rusçanın, başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgilerde zorunlu kullanımı iptal edildi.

30 Aralık 2021

Kazakistan Cumhurbaşkanlığının internet sitesi Akorda’dan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “Görsel Enformasyon” yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin yasayı onayladı.

Yeni düzenlemeye göre Rusçanın, başta reklam panoları olmak üzere görsel bilgilerde zorunlu kullanımı iptal edildi.

Buna göre, ülkede başta reklam panoları olmak üzere dış ilanlar, fiyat etiketleri, menüler, yol işaretleri, köy ve tarihi yerlerin adları gibi görsel bilgiler sadece devlet dilinde (Kazakça) yazılacak.

Özel işletmelerin isteği üzerine, Kazakçanın yanına Rusça ve diğer dillerin kullanımı da mümkün olacak.

Söz konusu düzenlemeyle Rusçanın görsel bilgilerde zorunlu kullanımı ortadan kalkacak.

Ürün ambalajları ve kamu binası tabelalarındaki ifadeler ise iki dilde yazılmaya devam edecek. Ancak ürün ambalajlarında Kazakça bilginin hatasız verilmesi gerekecek.

Bunun yanı sıra yabancı filmlerin Kazakça çevirileri ile dublajlarının kalitesine önem verilecek.

Kazak milletvekili Berik Abdiganiuly, yaptığı açıklamada, söz konusu yasal düzenlemelerin Kazakçanın ülkede hem devlet organları hem de özel sektörde sistemleştirilmesi ve doğru kullanılmasını sağlayacağını belirtti.

Abdiganiuly, “Bu Kazak dilinin bir bütün olarak reformu bağlamında önemlidir. Ülkemizin Anayasasında belirlendiği konumuna uygundur.” dedi.

Böylece özel sektör kuruluşlarında devlet dilinde görsel bilgi sağlamanın yasalaştırıldığını kaydeden Abdiganiuly, “Biz, özel sektör temsilcilerine kendi işletmeleri hakkında yalnızca devlet dilinde ve isteklerine göre de Rusça ve diğer dillerde bilgi sunma hakkı veriyoruz. Bu, kesinlikle normal bir uygulamadır çünkü iş dünyası devlet dilini bozmaksızın kendi işinde hangi dilde bilgi yayınlayacağına kendisi karar vermelidir.” ifadelerini kullandı.

Kazakistan anayasasında Kazakça devlet dili konumunda yer alırken Rusça ise resmi dil olarak belirtiliyor.

#Kazakistan        #Kazakça               #Rusya               #Rusça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.