Kazakistan, Ankara’daki 16. Kitap Fuarı’na konuk ülke olarak katılacak

Share

Ankara’da 16. Kitap Fuarı düzenleniyor. Kazakistan, kitap fuarına konuk ülke olarak katılıyor. Bugün itibarıyla başlayan fuarda, uluslararası yazar ve şairlerin çalışmalarının tanımı gerçekleştirilecek.

Ankara’daki ATO-Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde 22-31 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 16. Kitap Fuarı başladı. Kazakistan’ın, onur konuğu ülke olarak yer alacağı etkinliğe, uluslararası arenadan 300’den fazla büyük yayınevi, matbaa ve reklam ajansı katılıyor. Öte yandan fuarın ziyaretçi sayısının ise 450 bini aşacağı tahmin ediliyor.

KAZAK YAZAR PROF. DR. ADİL AHMETOV FUARIN ONUR KONUĞU

Ankara Kitap Fuarı’na Kazakistanlı yazar Prof. Dr. Adil Ahmetov onur konuğu olarak katılıyor. Kitap fuarında, Kazak şair ve yazarların Türkçe’ye çevrilen yeni kitaplarının tanıtımı yapılacak. Fuara, Prof. Dr. Adil Ahmetov’un yanı sıra Kazak yazarlardan Nurgalı Oraz, ünlü genç şair Baurcan Karagızulı da katılacak.

TANITIMLAR VE ÖZEL OTURUMLAR GERÇEKLEŞECEK

Fuarda, 23 Ekim 2021 tarihinde Uluslararası Onursal Yazar Prof. Dr. Adil Ahmetov’un “Kolomb öncesi Amerikalı: Kızılderililerin Altay kökeni” adlı kitabı tanıtılacak. Ahmetov’un kaleme aldığı kitap, Kazak-Türk okurlarıyla imza töreninde buluşacak.

Diğer yandan tanınmış yazarlardan Doç. Kenan Koç ve Ayabek Bainiyazov’un “Türkçe-Kazakça, Kazakça-Türkçe Sözlüğünün” tanıtımı gerçekleşecek.
Kazak yazar Nurgali Oraz’ın Türkçe’ye çevirilen “Kazgurt Öyküleri” kitabının tanıtımı yapılacak.

Prof. Dr. Orhan Söylemez, Ayabek Bayniyazov ve Şapagat Jalmanov’un Türkçe’ye çevirdiği “Şairlerin Gözüyle/Sözüyle – Dombıra” kitabının tanıtımı da gerçekleştirilecek.

24 Ekim 2021 tarihinde 2 oturum gerçekleşecek.

Fuar kapsamında planlanan diğer tanıtım ve sunumlar ise şöyle:

Ünlü Kazak genç şairi Baurjan Karagızulı’nın Türkçe’ye çevrilmiş şiir kitabının tanıtımı yapılacak.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nergiz Biray’in katılımıyla Büyük Kazak şairi Jambyl Jabayev’in “Köroğly” kitabının sunumu gerçekleşecek.

25 Ekim 2021 tarihinde Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı Danışmanı, Yazar, Çevirmen Malik Otarbayev’in “Yunus Emre” adlı şiir kitabını Kazakça çevirisinin sunumu yapılacak.

26 Ekim 2021 tarihinde Kazakistan Büyükelçiliği ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, büyük Kazak şairi Jambyl Jabayev’in 175. yıldönümüne adanmış bir bilimsel konferansa ev sahipliği yapacak.

27 Ekim 2021 tarihinde siyaset bilimcisi, yazar Prof. Dr. Kürşad Zorlu “Nursultan Nazarbayev Büyük Bozkır’ın Manevi Dirilişi” adlı kitabın tanıtacak.

30 Ekim 2021 tarihinde 2 oturum gerçekleşecek.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Prof. Dr. Orhan Söylemez, Göksel Öztürk’ün katılımı ile “Şairlerin Gözüyle/Sözüyle-Abay” kitabının yanı sıra ünlü Kazak yazarı Abiş Kekilbayev’in Türkçe’ye çevrilen bir kitabı da sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.