Ermenistan, Karabağ’ı Uyuşturucu Kaçakçılığı İçin Kullanıyordu

Share

İlham Aliyev, Azerbaycan’ın İran’dan Ermenistan’a ve ardından Avrupa’ya giden uyuşturucu kaçakçılığı yolunu kapattığını açıkladı.

Ermenistan, Karabağ’ı Uyuşturucu Kaçakçılığı İçin Kullanıyordu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, video konferans formatında düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu Devlet Başkanları Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, ”Azerbaycan, İran’dan Ermenistan’a ve daha sonra Cebrail bölgesinden geçerek Avrupa’ya giden uyuşturucu kaçakçılığı yolunu kapattı,” dedi. Aliyev yaptığı açıklamada, daha önce Ermenistan’ın işgali altındaki Karabağ toprakları üzerinden 30 yıl boyunca Avrupa’ya uyuşturucu ticareti yapıldığını ekledi.

Devlet başkanı, Azerbaycan’ın 30 yıldır Ermenilerin işgali altındaki ve İran’la olan devlet sınırının 130 kilometrelik bölümünü oluşturan bölgenin kontrolünü yeniden ele geçirmesinin ardından ülkenin İran’dan Ermenistan’a ve daha sonra Azerbaycan’ın Cebrail ilçesinden geçerek Avrupa’ya giden uyuşturucu kaçakçılığı yolunu kapattığını vurguladı. “Azerbaycan-İran sınırının diğer bölgelerinde ele geçirdiğimiz eroin hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıktı. Bu, yaklaşık 30 yıldır Ermenistan’ın İran’la birlikte işgal altındaki Azerbaycan topraklarını Avrupa’ya uyuşturucu kaçakçılığı için kullandığı anlamına geliyor,” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.