DİLDE FİKİRDE İŞTE BİRLİK YOLU DERNEĞİ’NİN MISIR’IN DEVRİK CUMHURBAŞKANI MUHAMMED MURSİ’NİN ÖLÜMÜ ÜZERİNE TÜRK KAMUOYUNA AÇIKLAMASIDIR

Share

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere sömürgeci ülkeler özellikle Orta Doğu ve Afrika’dan ellerini hiç çekmemişlerdir. Yaklaşık 20 yıldır yeniden sürümde olan Büyük Orta Doğu Projesi (BOP) adlı uygulama sonucu Orta Doğu, 2010 yılının aralık ayından bu yana Tunus ile başlayan, günümüzde de tüm şiddetiyle Suriye’de devam eden devrim süreçlerinin etkisiyle hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşamaktadır.  Büyük Ortadoğu Projesi uygulaması kapsamında “Arap Baharı” olarak nitelendirilen bu değişim süreci, Orta Doğu’nun çok-etnikli, çok-dinli, çok-mezhepli, çok-kültürlü yapılarını ve bu yapılarının unsurlarını da etkilemiş bulunmaktadır. Bu uygulamaların etkileri, yansımaları da Türkiye’de oldukça olumsuz biçimde yaşanmaktadır. Ancak, ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı o sürecin içinde Büyük Orta Doğu Projesi’nin Eş Başkanı olarak bulunmuştur.

Bu durum yaşantı, toplum yapısı ve ekonomik açıdan patlamaya hazır durumda olan ülkelerde çatışmalara, savaşlara neden oldu ve böylece yerleşim yerlerinin iç yapısı ve sınırlarında değişmelere doğru gidilmektedir.

Ülkeyi yönetenler dış politikada sıfır sorun ve islam dünyasının birliği diyerek Arap dünyasının, İslam dünyasının iç çekişmelerinde taraf olmuş, sonuç sıfır komşu, sıfır dost, paramparça ve birbirine kurşun sıkan İslam dünyası, UNUTULAN TÜRK DÜNYASI olmuştur.

Suriye’deki gelişmeler sonucu bölücü terör örgütü PKK-YPG ile sığınmacılardan dolayı  ülkemizin karşı karşıya kaldığı BEKA konusu ortadadır. Son dönemde İran’la ilgili gelişmelerde kaygı vericidir.

Mısır Devlet Başkanı Mübarek devrildikten sonra Büyük Ortadoğu Projesinin Ilımlı İslam projesiyle “İhvan” (Müslüman Kardeşler), önemli önderlerinden Mursi’nin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle iktidara taşındı. Mursi, kesinlikle onaylamadığımız darbe ile devrildikten sonra işkenceli bir hapis yaşamından sonra mahkeme salonunda öldü. Ölümü ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir zaman demokratik yollardan, seçimle iş başına gelenlerin, demokratik olmayan yollardan devrilmesini, hapishanede işkence görmesini, öldürülmesini asla onaylamıyoruz. Bu tür uygulamalara tepki gösterilmesinin gerekliliğine inanıyoruz.

Kurucusu Hasan el Benna tarafından 1928 yılında sosyal dayanışma derneği gibi kurulan İhvan, kuruluşundan bu yana bir İngiliz kurgusu ve oyunu, daha sonra Amerika güdümüne giren örgüt olduğu,  hep gündemde olmuştur. Şimdi ise görünen o ki ipini çekmişlerdir.

Müslüman Kardeşler Mısır’da ve birçok Arap ülkesinde istenmeyen bir örgüttür. Geçmişinde; 1947 yılının sonunda Mısır Başbakanı Nakruşi’nin öldürülmesi, Nasır’a suikast girişiminde bulunulması, Enver Sedat’ı eğittikleri kişilerin öldürmesi gibi şiddet yanlısı eylemler, demokrasi karşıtı politikalar bulunmaktadır.

Mursi’nin İhvanı Müslimin (Müslüman Kardeşler) örgütü demokrasi karşıtıdır, Hilafet yanlısıdır, Türk’e, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Atatürk’e iyi gözle bakmamıştır.

Yargılandığı sırada duruşma salonunda ölen eski Mısır Cumhurbaşkanı Mursi için Türkiye’deki camilerde en üst düzey katılımlarla gıyabi cenaze namazları kılındı, selâlar okundu! Böylece Türkiye’de Mursi için devlet töreni yapılmış oldu.

Ne yazık ki bu ilgi Doğu Türkistan’ın ünlü edebiyatçısı Nurmuhammed Tohti, ünlü ozanı Abdurehim Heyit gibi şehitlerden ve diğer Türk yurtlarında ağır hapis ve toplama kamplarında işkencelere uğrayan, şehit olan aydınlardan, önderlerden esirgenmiştir.

Üzülmek isteyen üzülebilir. Bir Müslüman için bir Müslüman rahmet dileyebilir. Ancak, Türkiye’nin tüm dokularına aykırı olan örgüt İhvanı Müslimin’in görüş, düşünce, eylem önderlerinden Mursi’nin Türk milletinin şehidi gibi gösterilmesi, en üst düzey katılımlarla, gıyabi cenaze namazları kıldırılması, devlet adına sahip çıkılması, devlet töreni yapılması yanlıştır.  Örgütün Türk’e hiçbir yakınlığı yoktur ve Türk milleti ile arasında gönül bağı oluşturulamaz.

Bizim şehitlerimiz, yurt savunması uğruna tüm terör örgütleri tarafından öldürülmüş yiğitlerimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.