BioNTech’in Türk kurucuları bilimciler Türeci ve Şahin, Selanik’te Atatürk Evi’nde

Share

Almanya’da koronavirüse yönelik bilimsel çalışmalarıyla takdir toplayan BioNTech’in kurucularından Türk bilim insanları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Selanik’te Atatürk Evi’ni ziyaret etti. Türk bilim insanları ziyaret kapsamında Atatürk Evi’ndeki anı defterine, “Atatürk’ün doğduğu yeri ziyaret etmek, Türk kökenli bilim insanları olarak bizler için bir onurdur. Atatürk’ün ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz.” ifadelerini yazdı.

Türkiye’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldiği, çocukluk ve gençlik günlerinin bir kısmını geçirdiği tarihi ev, müze olarak ziyaretçilere açık. Almanya’da koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech’in Türk kurucu ortakları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, 13 Ekim 2021 tarihinde Yunanistan’ın Selanik kentindeki Atatürk Evi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğunun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ziyarete ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Kovid-19’a karşı geliştirdikleri aşıyla tüm insanlığa önemli bir hizmette bulunan BioNTech’in kurucu ortakları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’i Selanik ziyaretlerinde Başkonsolosluğumuzda ağırladık, birlikte Atatürk Evi’ni gezdik. Değerli bilim insanları Dr. Türeci ve Dr. Şahin’e Selanik Başkonsolosluğumuzu ziyaretlerinden ve gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyoruz.”

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin tarafından karşılanan Türeci ve Şahin, Atatürk Evi’ndeki anı defterine şu ifadeleri yazdı:

“Atatürk’ün doğduğu yeri ziyaret etmek, Türk kökenli bilim insanları olarak bizler için bir onurdur. Atatürk, modern Avrupa’nın öncü liderlerinden biri olarak özgür düşünce ve bilimin insanlık için taşıdıkları temel değeri anladı. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.