Batı Trakya Türk azınlığının yürekli sesi Dr. Sadık Ahmet’i 26 yıl önce bugün yitirdik

Share

Yaşamını Yunanistan’da azınlık olarak yaşayan Türklerin ellerinden alınan, çalınan yaşamsal ve demokratik hakları alabilmeleri için savaşarak geçiren Doktor Sadık Ahmet’i yitirişimizin 26’ıncı yıl dönümü. Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını hukuken imza altına alan Lozan Barış Antlaşmasının 72. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995 günü Gümülcine’nin Susurköy mevkinde kuşkulu bir trafik kazasında aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Dr. Sadık Ahmet, “Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum; ben bir Türk’üm ve öyle kalacağım. Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum. Haklarımızı bir gün kesinlikle alacağız.” sözleri ile belleklere kazındı.

Türklük bilinci ve Batı Trakya Türklüğünün özgürlüğü için kıvranmış ölümsüz önder Dr. Sadık Ahmet’i uçmağa varışının 26. yılında gönül borcu, özlem, saygı, sevgi ve üzüntü ile anıyoruz”

 

DR. SADIK AHMET KİMDİR?

Batı Trakya Türk Azınlığının yaşadığı sorunları yakından izleyen ve yasal haklarını alabilmek için savaşmak gerektiğini düşünen Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Topladığı 15.000 imza ile oldukça ses getirdi ancak 8 Ağustos 1986 tarihinde bu çalışması nedeniyle tutuklandı.

25 Eylül 1987’de Selanik’e giderek, Demokrasi İnsan Hakları toplantısında Türk toplumunun sorunlarını ileten bir broşür dağıttı.

1988 yılında 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. 18 Haziran 1989 seçimlerinde milletvekilliğine adaylığını koydu ancak adaylığı çeşitli gerekçeler ile iptal edildi.

26 Ocak 1990’da Lozan Barış anlaşmasından doğan haklara uygun olarak Batı Trakya Türkleri’ne “Türk” dediği için hapis cezası aldı ve Selanik Dudullu hapishanesinde iki ay hapis yattı.

8 Nisan 1990 genel seçimlerinde bağımsız milletvekili seçildi ve meclise gidi.

13 Eylül 1991 tarihinde Batı Trakya Türkleri’nin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurdu.

1993 genel seçimlerinde Yunanistan’ın seçim kanunlarında yaptığı adaletsiz değişiklik nedeniyle meclise giremedi.

Dr . Sadık Ahmet, Batı Trakya’daki azınlığın haklarını yasal olarak imza altına alan Lozan Barış Antlaşmasının 72. yıl dönümünde 24 Temmuz 1995 tarihinde Gümülcine’nin Susurköy mevkinde kuşkulu bir trafik kazasında aracına traktör çarpması sonucunda yaşamını yitirdi. Kazanın üzerinden geçen 26 yılda ailenin ve Türk toplumunun tüm istemlerine karşın yaşanan kazaya dair gerçekçi bir soruşturma yapılmadı. 2015 yılında Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Merkezi’ne yapılan bir saldırıda kazanın gerçekleştiği aracın kimliği belirsiz kişilerce çalınması nedeniyle de teknik bir soruşturma yapılabilmesi olanaksız oldu.

Hem DEP yöneticilerinin hem de Sadık Ahmet’in ailesinin aracın ve hırsızların bulunması için yaptıkları tüm başvurulara ne yazık ki sessiz kalan Yunan makamları, 25 yıldır kazanın basit bir traktör çarpması olduğunu savunuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.