Antalya’da Türk Dünyası Sağlık Akademisi kuruldu

Share

Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Sağlık Akademisi, Antalya’da kuruldu. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Avrasya Sağlık ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ilk genel kurul toplantısıyla faaliyete geçti. Toplantıya Kırgızistan Cumhuriyeti Eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Talantbek Batıraliyev katıldı.

Antalya’da Türk Dünyası Sağlık Akademisi kuruldu. Toplantıya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Kırgızistan Cumhuriyeti Eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Talantbek Batıraliyev ve Avrasya Sağlık ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aynur Feyzioğlu katıldı.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, genel kurulda yaptığı konuşmada, akademinin Türk dünyası ve akraba toplulukları arasında sağlık alanında bilimsel ve akademik işbirliğinin geliştirilmesi bakımından tarihsel ve sevindirici bir adım olduğunu söyledi. Sağlık Akademisi tedavi, eğitim, staj, doktora gibi konularda faaliyet yapacak. Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Rektörü Erdöl, yapılacak çalışmalar ile Türk Cumhuriyetleri ve akraba topluluklarının tedavi, eğitim, staj, doktora gibi konularda cazibe merkezi haline getirileceğini aktardı.

İKİ ÜLKE ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Doç. Dr. Aynur Feyzioğlu da Orta Asya’daki Türk Devletlerinin tıp alanında dünya ile iletişime geçmesi ve gelişmeleri takip ederek sağlık sistemlerini entegre etmesinin önemli olduğunu vurguladı. Genel kurulda hazırlanan protokol, Prof. Dr. Cevdet Erdöl ve Kırgızistan Cumhuriyeti Eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Talantbek Batıraliyev arasında imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.