Ankara’da 4. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali başladı! Türk dünyasından ve Ukrayna’dan sanatçılar katıldı

Share

#sanat festivali

 

Ankara’da 13-20 Ekim tarihleri arasında Bilkent Center’da gerçekleştirilmekte olan 4. Uluslararası Bilkent Sanat Festivaline, Türk dünyasından ve Ukrayna’dan 35 resim ve heykel sanatçısı katılıyor Festivale dair duygu ve düşüncelerini QHA ile paylaşan   Türk dünyasından ve Ukrayna’dan sanatçılar, salgın koşullarına rağmen sanata olan ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirerek aynı atmosferi paylaşmaktan çok mutlu olduklarını ifade ettiler.

Türkiye’de sanatın geniş kitlelere tanıtılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Uluslararası Bilkent Sanat Festivali, 13-20 Ekim tarihleri arasında dördüncü kez Ankara Bilkent Center Sanat Sokağı’nda sanatseverler ile buluşuyor. Festival, yerli ve yabancı 35 resim ve heykel sanatçının katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bilkent Sanat Festivali’nde resimden müziğe, dans gösterilerinden atölyeye (workshop) kadar birçok sanat dalı, ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Sekiz gün sürecek festival ile sanatın her dalı, sanatseverlerle bir araya gelecek. Uluslararası Bilkent Sanat Festivali Organizatörü Nur Doğu Koçak, festivale dair QHA’ya yaptığı açıklamada, festivalin, koronavirüs salgını nedeniyle düşük sayıda katılımla gerçekleştirildiğini belirtti. Organizatör Koçak, Ukrayna’dan, Azerbaycan’dan Kırgızistan’dan, Kazakistan’dan, Gürcistan’dan, Yunanistan’dan, İran’dan ve çeşitli ülkelerden 35 sanatçı sanatçının yer aldığı festivalde, “Sanatın her türlü dalından pek çok canlı performans sergilenecek” dedi.

Açıklama yok.

UKRAYNALI RESSAMLARDAN ANKARA’DA SANATA GÖSTERİLEN İLGİYE ÖVGÜ

Ukraynalı ressam Oleksandr Uglovise Ankara’da dördüncüsü düzenlenen festivale gösterilen ilgiden dolayı katılmaktan gurur duyduğunu ve çok mutlu olduğunu ifade etti. Ukraynalı ressam Uglov, “Salgın koşullarına rağmen sanata gösterilen ilgi umut verici” diye konuştu. Ukraynalı ressam İrına Uglova da, 4 yıldır her seferinde bu festivale katılmayı heyecanla beklediklerini dile getirdi. “Festivalde, farklı insanlarla sohbet imkanı buluyoruz ve bu bize ilham veriyor” diyen Ressam Uglova, “Sanatsal bir atmosferde bulunduğumuz için inanılmaz mutluyuz” ifadelerini sözlerine ekledi.

Açıklama yok.
Açıklama yok.

UKRAYNALI RESSAM: ZİYARETÇİLERLE AYNI DİLİ KONUŞMASAK DA ANLAŞABİLİYORUZ

Bir diğer Ukraynalı ressam Sergiy Rıbak ise buradaki festival atmosferini çok sevdiğini ve 3 yıldır her davet edildiğinde geldiğini belirtti. Ankara’daki sanatsever ziyaretçilerle aynı dili konuşmamalarına rağmen anlaşabildiklerini ifade eden Ukraynalı ressam Sergiy Rıbak şunları kaydetti:
“Burada, kendimizi çok iyi hissediyoruz, keyifli bir şekilde daha çok çalışmak istiyoruz.”

Açıklama yok.

KIRGIZİSTANLI RESSAM MAMBETOV: EN ÇOK İSTEDİĞİM ŞEYLERDEN BİRİ; TÜRK DÜNYASINDAN SANATÇILARIN TANIŞMASI

Türkiye’nin başkenti Ankara’da farklı ülkelerden sanatçılarla bir araya gelerek gösterdikleri dayanışmanın tarifsiz bir mutluluk verdiğini aktaran Kırgızistanlı Ressam Bolotbek Mambetov,festivale dair duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Çok mutluyum, festival sayesinde birçok insanla tanışma imkanı buldum. En çok istediğim şeylerden biri de; Kazakistan’dan, Kırgızistan’dan, Kafkasya’dan, Kırım’dan ve Türk dünyasından insanların tanışması ve bu coğrafyalarda karşılıklı etkinliklerin, ziyaretlerin gerçekleştirilmesi. Farklı insanlarla, sanatçılarla Ankara’da bir araya gelmek bizler için inanılmaz güzel bir duygu.”

Kırgızistanlı RessamBolotbek Mambetov.

Açıklama yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.