29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: Türkiye Cumhuriyeti 98 yaşında!

Share

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yılı  tüm Türkiye’de coşkuyla karşılanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının yıl dönümünde kutlanan Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile tüm ülkede etkinlik ve törenler düzenleniyor.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve şanlı Türk ordusu büyük mücadeleler sonucunda ülkede düşmana dur dedi. Daha sonra şanlı Türk ordusu, taarruza geçerek aldığı, “Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir, ileri!” emri ile durmadan, canını hiçe sayarak gerçekleştirdiği karşı taarruz ile düşmanı ülkeden kovmayı başardı. Bundan sonra Mustafa Kemal Paşa’nın aklında, yeni ve çağdaş bir Türkiye vardı. Bunu da gerçekleştirmek adına atacağı en büyük adım cumhuriyetin ilan edilmesiydi. Bunun için kabineyi 28 Ekim 1923 tarihinde, Çankaya Köşkü’nde topladı ve açıkladı:

Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

CUMHURİYET’İN İLANI

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) toplandı. TBMM’de yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlendi ve 29 Ekim 1923 günü saat 20.30’da Cumhuriyet ilan edildi. Bu dönüm noktası olayın, 101 pare top atışı ile kutlanması aynı gün meclis tarafından kararlaştırılmıştır. Cumhuriyetin ilanının üzerinden 98 yıl geçti ve her yıl olduğu gibi bu yılda ülkemizde Cumhuriyet Bayramı kutlanmaya devam ediyor.

Cumhuriyetimizin 98. yılı Kutlu Olsun!

Ne mutlu Türk’üm diyene!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.