Ukrayna ile AB, Rusya’ya Kırım’daki baskıları durdurma ve yarımadadaki askerleri geri çekme çağrısı yaptı

Share

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Avrupa Birliği (AB) yönetiminin katılımıyla bugün Kıyiv’de Ukrayna-Avrupa Birliği Zirvesi düzenlendi. Zirvede kabul edilen ortak açıklamada, Rusya’ya siyasi tutsakları serbest bırakma, Kırım Tatarlarına yönelik zulme son verme ve Azak Denizi ile Karadeniz’de serbest ve güvenli seyrüsefer sağlama çağrısı yapıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bugün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in katılımıyla 23. Ukrayna-Avrupa Birliği Zirvesi gerçekleşti. Zirve sonrası taraflar ortak açıklama yayımladı. 25 maddeden oluşan açıklamada, Rus işgali altında bulunan Kırım konusuna da yer verildi. Rusya’nın, Ukrayna toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal etmesinin kararlı bir şekilde kınandığının bir kez daha vurgulandığı ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinin yasa dışı ilhakını tanımıyoruz ve yarımadanın artan askerileştirilmesini, yarımadadaki insan hakları durumunun önemli ölçüde kötüleşmesini ve Ukrayna vatandaşlarının Kırım Yarımadası’na giriş-çıkış haklarının kısıtlanmasını kınamaya devam ediyoruz.”

UKRAYNA VE AB’DEN RUSYA’YA, SİYASİ TUTSAKLARI SERBEST BIRAKMA ÇAĞRISI

Rus işgal altındaki Kırım’da Rusya Devlet Duması seçimlerinin düzenlenmesi ve işgal altındaki Donbas bölgesinde yaşayan Ukrayna vatandaşlarının seçimlere katılmasını kınayan taraflar açıklamada, “Rusya’yı uluslararası örgüt ve insan hakları savunucularına, Kırım dahil olmak üzere Ukrayna’nın kontrolü altında olmayan bölgelere engelsiz erişim sağlamaya ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye davet ediyoruz. Bu bağlamda, Kırım Tatar aktivistleri dahil olmak üzere Kırım Yarımadası’nda ve Rusya’da yasa dışı olarak alıkonulanları derhal serbest bırakma çağrısı yapıyoruz. Devam eden baskıları ve Rusya Federasyonu’nun yakın zaman önce Kırım Tatarlarına karşı gerçekleştirdiği eylemleri kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

AZAK DENİZİ’NDE ENGELSİZ SERBEST GEÇİŞİ SAĞLAMA ÇAĞRISI

Rusya’ya, gemilere Azak Denizi’ne engelsiz giriş-çıkış ve serbest geçişi sağlama çağrısı yapılan açıklamada, “Rusya’nın Karadeniz’in bir kısmını Rus bandıralı olmayan askeri ve ticari gemilerin geçişi için kapatma kararını kınıyoruz ve Rusya’yı, seyir hak ve özgürlükleri ihlal etmemeye davet ediyoruz. Karadeniz bölgesinde artan güvenlik ve istikrar tehditlerine karşı direnci güçlendirmek için uluslararası çabaları koordine etmenin önemi konusunda mutabık kaldık.” ifadelerine yer verildi.

AB’DEN KIRIM PLATFORMU’NA DESTEK

Bunun dışında açıklamada, “AB, 23 Ağustos’ta düzenlenen zirvede başlatılan Uluslararası Kırım Platformu girişiminin oluşturulmasını memnuniyetle karşılıyor ayrıca AB ve üye devletleri tarafından imzalanan Ortak Deklarasyonun hükümlerinin uygulanmasını destekliyor.” denildi.

RUSYA’YA, ASKERİ GÜÇLERİNİ UKRAYNA TOPRAKLARINDAN ÇEKME ÇAĞRISI

Rusya’ya, Ukrayna’nın doğu sınırında ve işgal altındaki Kırım’da konuşlandırılan askeri güçleri geri çekme çağrısı yapılan açıklamada, “Ukrayna yönetimi tarafından kontrol edilmeyen topraklarda ve yasa dışı ilhak edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar kentinde, Rus askerlerin ayrıca askeri teçhizatın varlığından dolayı büyük endişe duyuyoruz. Rusya’yı, Viyana Belgesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye, ayrıca daha fazla şeffaflık sağlayarak bu bölgelerdeki askeri birliklerin ve teçhizatın konuşlandırma sebebini inandırıcı bir şekilde açıklamaya davet ediyoruz.” ifadelerine dikkat çekildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.