Türk Konseyi, Türkmenistan’ın İstanbul’daki zirveye “gözlemci olarak katılımını” oy birliğiyle kabul etti

Share

Türk Konseyi, Türkmenistan’ın Kasım ayında İstanbul’da yapılacak olan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Türk Keneşi) 8. Zirvesi’ne “gözlemci olarak katılımını” oy birliğiyle kabul etti.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi) ülkeleri, İstanbul’da Kasım 2021’de gerçekleştirilecek olan Türk Konseyi’nin 8. Zirvesi’ne Türkmenistan’ın, gözlemci olarak katılmasına oybirliğiyle karar verdi. Türk Konseyi’nin 2020 dönemine başkanlık eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’a bir mektup yazdı. Aliyev mektubunda, Türkmenistan’ın örgüte katılmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Aliyev, Türk Konseyinin “Türkçe konuşan halklar ile ortak kültürel köklere, aynı tarihe sahip ülkeler arasındaki birlik ve verimli faaliyete katkıda bulunan” önemli bir kuruluşa dönüştüğünü söyledi.

2021 DÖNEM BAŞKANLIĞININ TÜRKİYE’YE GEÇMESİ BEKLENİYOR

Kasım ayında gerçekleştirilecek olan zirvede bir takvim yılı boyunca üstlenilen örgüt başkanlığının, Azerbaycan’dan Türkiye’ye devredilmesi bekleniyor. Ayrıca, bu zirvede konseyin adının da değiştirilmesi planlanıyor. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi adının “Türk Dili Konuşan Devletlerin Teşkilatı” olarak adlandırılacağı bildiriliyor.

Daha önce, Haziran ayı sonunda Konsey Genel Sekreteri Bağdat Amreyev Aşkabat’ı ziyaret ederek Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile bir araya geldi. Toplantıda Türkmenistan’ın Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne özel statüde katılma olasılığı görüşüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.